1. Anasayfa
 2. Haberler

Boeing, Rusya’dan alüminyum satın almayı bıraktı

Boeing, Rusya’dan alüminyum satın almayı bıraktı
0

Boeing, Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rus’yadan alüminyum alımını durdurduğunu ve bu, Boeing’in Rusya’dan önemli bir malzeme tedarik etmeyi bıraktığı ikinci sefer olduğunu söyledi.

Şirket, Insider’a verdiği demeçte, “Rusya’daki operasyonları askıya aldığımız için Mart ayında Rusya’dan alüminyum satın almayı askıya aldık” dedi.

Şirket, metali ABD dahil dünyanın dört bir yanından tedarik ettiğini söyledi ancak daha fazla ayrıntı vermedi. Boeing, Putin’in Şubat ayında Ukrayna’yı işgaline Rusya’daki ofisleri kapatarak ve Rusya merkezli Boeing uçaklarına bakım ve yedek parça tedarikini kısıtlayarak yanıt verdi. Tedbirler arasında Rus metal devi VSMPO-AVISMA’dan titanyum satın alma sözleşmesinin askıya alınması da yer aldı.

Boeing, ürettiği uçaklar için levha, dövme ve ekstrüzyon gibi bileşenler üretmek için alüminyum ve titanyum kullanıyor.

Şirkete göre, Rusya önemli bir alüminyum kaynağı ve 2019’da küresel üretimin %5,9’unu oluşturuyor.

737 Max’in teslimatları, hem parça hem de işçilik sıkıntısı nedeniyle kısıtlandı.

Havayolu şirketleri teslimat gecikmelerini eleştirdi. Çarşamba günü, yolcu sayısı bakımından Avrupa’nın en büyük havayolu şirketi ve önemli bir Boeing müşterisi olan Ryanair’in CEO’su Michael O’Leary, gecikmeleri görüşmek üzere Seattle’da Boeing yöneticileriyle buluşacağını söyledi.

Ryanair, sipariş ettiği 210 adet 737 Max uçağının 73’ünü teslim aldı ve önümüzdeki Nisan ayına kadar 21 adet daha almayı bekliyor. O’Leary, “Teslim etme kapasitelerinden şüpheliyiz” dedi.

Daha önce Boeing yönetimini “başsız tavuk gibi koşmakla” suçlamıştı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir