1. Anasayfa
 2. Haberler

Boeing’de MAX tartışması bitmiyor. MAX 7 ve 10

Boeing’de MAX tartışması bitmiyor. MAX 7 ve 10
0

Reuters’in haberine göre Boeing’in 737 MAX 7 ve MAX 10’un uçuşa elverişliliğini Federal Havacılık İdaresi’ne (FAA) kanıtlamak için Aralık ayına kadar süresi var fakat belgeler yeterli değil. Senatör Roger Wicker, ABD Senatosu’nun yıllık savunma tasarısına bir değişiklik ekleyerek Boeing’in süresini Eylül 2024’e kadar uzatmayı teklif etti. Ancak tasarının son versiyonunun bu önemli değişikliği içermediği iddia ediliyor.

Boeing 737 MAX, ciddi tasarım kusurlarının 346 kişinin ölümüne neden olan iki kazaya yol açmasının ardından başlangıçta yere indirilmişti. O zamandan bu yana, 737 MAX uçaklarının FAA tarafından şartlı olarak yeniden hizmete girmesine izin verildi. Ülkenin sivil havacılık düzenleme kurumu, Boeing’in uygun şekilde yeniden sertifikalandırılabilmesi için 737 MAX’te birkaç önemli değişiklik yapmasını istedi. Ve bazı değişimler uygulandı.

Büyük, pilot sendikaları da bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Southwest Airlines pilot sendikası sürenin uzatılmasını desteklerken, American Airlines pilot sendikası Boeing’e süre uzatımı verilmesine karşı çıkıyor. Süre uzatımı olmazsa, tartışmalı Boeing uçağı yeniden sertifikalandırılana kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde uçmasına izin verilmeyecek.

Kriz olumlu sonuçlanmazsa B737 MAX 7 ve 10 için sürecin rengi mutlak olarak değişecek. Süreç Boeing tarafından FAA ile sağlıklı ve koordineli yürütülse ilk B737 MAX 7 sonrasında ise MAX 10 2023 ortalarında devreye girecekti.

MAX – 8 için ise şu anlık muallaklık devam ediyor. FAA yönetimi bu 2 uçağa göz atarken MAX 8’in de yeniden krize dahil olabileceği konuşuluyor.

Fakat bu süreçte tabi ki kulislerin, Boeing’in lobisinin ne derece siyasi etki yapacağı tartışma konusu olacak.

[via Nasdaq]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir