1. Anasayfa
 2. HSM

Boeing, Dar Gövde Pazarına Yeniden Hakim Olabilecek Mi ?

Boeing, Dar Gövde Pazarına Yeniden Hakim Olabilecek Mi ?
0

Boeing’in MAX uçakları ile başlayan sorunları ve ardından güncellemeler için uçakların yere indirilmesi üretici için epey itibar kaybına yol açtı. Şirket bu süreçte yüzlerce uçaklık siparişi Airbus’a kaptırırken, havayolu şirketleri verdikleri MAX siparişlerini iptal etmek durumunda kaldı.

Geçtiğimiz yıl itibariyle yapılan güncellemeler, sonuç vermiş ve bu uçakların yeniden gökyüzü ile buluşmasına izin verilmişti. Dünya’da hemen hemen tüm ülkeler (Rusya ve Çin hariç) bu uçakların hava sahalarını kullanmalarına ve iniz yapmalarına izin veriyor. Şu an için sadece MAX 8 ve MAX 9 uçaklarına teslimat izni veriliyor.

Boeing, en çok sattığı iki model için üretim ve teslimat yapabiliyor, fakat diğerleri ???

ABD Havacılık Otoritesi FAA; MAX-7 ve MAX-10 uçakları için henüz sertifikasyonu izni vermiyor. Her iki modelin en erken 2023 yılında teslimatlarına izin vereceği belirtiliyor. Zira sütten ağzı yanan FAA; MAX kazaları sonrasında okların hedefi olmuştu. Otoritesi bu yüzden yoğurdu üfleyerek yercesine her iki modelde tüm süreci takip ediyor.

Boeing, Avrupa’nın en büyük air show’larından birisi olan Farnborough’a MAX-10 uçağını getirdi. Şirket Farnborough’ta MAX uçakları özelinde sipariş almaya çalışacak ve özellikle dar pazarına itibarını yeniden güçlendirmeye çalışacak. Fakat şirketler hem B787, hem B777X hem de zamanında MAX’lerde yaşadığı sorunları tam anlamıyla çözülmemişken, Airbus’ın karşısında ne kadar güçlü olabilecek?

Peki Airbus ve Boeing, dar gövdede toplam kaç sipariş aldı ? Gelin beraber göz atalım.

A319neo: 73
A320neo: 3,801
A321neo: 4.241 (LR ve XLR modelleri de sayının içinde yer alıyor.)

B737-7: 286
B737-8: 2225
B737-9: 281
B737-10: 711
Modeli Bilinmeyen: 1599

Göründüğü üzere Airbus, en büyük rakibinin toplam sipariş sayısının iki katına yakın bir sipariş almış. Ayrıca Airbus’ın bölgesel uçağı A220, dar gövdede sipariş alabilen başka bir model.

Boeing, Farnborough Air Show ile birlikte ivme yakalamayı bekliyor. Bakalım havayolu şirketlerinin tutumu nasıl olacak, bekleyip göreceğiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir