1. Anasayfa
 2. Haberler

“Biz suçsuzuz” – Boeing. Şirket, 737 MAX duruşmasında dolandırıcılık suçlamasını kabul etmedi

“Biz suçsuzuz” – Boeing. Şirket, 737 MAX duruşmasında dolandırıcılık suçlamasını kabul etmedi
0

Boeing, ailelerin uçağın kusurlu tasarımıyla ilgili soruşturmayı çözmek için 2021 Adalet Bakanlığı anlaşmasına itiraz etmesinin ardından Perşembe günü 737 Max dolandırıcılık komplosu suçlamasını kabul etmedi.

Boeing’in baş güvenlik sorumlusu Mike Delaney, üç saat süren duruşmada uçak üreticisi adına suçsuz olduğunu açıkladı.

ABD Bölge Yargıcı Reed O’Connor geçtiğimiz hafta, 2018 ve 2019 yıllarında meydana gelen iki Boeing 737 Max kazasında hayatını kaybeden kişilerin yasal olarak “mağdur” sayıldığına hükmetmesinin ardından Boeing’in mahkemeye çıkarılmasını emretmişti.

Endonezya ve Etiyopya’daki kazalarda 346 kişi hayatını kaybetmişti. Boeing’e 20 milyar ABD Dolarından (26 milyar S$) fazlaya mal olan kazalar, en çok satan uçağın 20 ay boyunca yere indirilmesine yol açtı

Boeing, “Şirket genelinde geniş ve derin değişiklikler yaptığını ve bu gibi kazaların bir daha asla yaşanmamasını sağlamak için 737 Max’in tasarımında değişiklikler yaptığını” söyledi.

Yargıç, Adalet Bakanlığı’ndan, Boeing’in yaptığı düzenlemelerin “yeterli olup olmadığı” konusunda ve hükümetin geri adım attığı durumlar olup olmadığına ilişkin sorusuna yanıt vermesini istedi.

Adalet Bakanlığı 2021 yılında, Boeing’in tüm şartlara uyması halinde üç yıllık anlaşmanın ardından suçlamanın düşürülmesini talep etmeyi kabul etti. Boeing de, mahkeme belgelerinde iki teknik pilotunun, her iki ölümcül kazayla bağlantılı kilit bir uçuş kontrol sistemi hakkında ABD düzenleyicilerini aldattığını kabul etti.

Kazalarda hayatını kaybedenlerin yakınları Perşembe günü yapılan duruşmada konuştu.

Etiyopya’daki kazada kocasını kaybeden Naoise Connolly Ryan, babalarını kaybeden çocukları için adalet istediğini söyledi. “Boeing ile Adalet Bakanlığı arasındaki anlaşma adil değildir” dedi.

Yakınları yaptıkları başvuruda Boeing’in “ABD tarihindeki en ölümcül kurumsal suçu işlediğini” söyledi.

Boeing ve Adalet Bakanlığı, 500 milyon ABD doları mağdur tazminatı, 243,6 milyon ABD doları para cezası ve havayollarına 1,7 milyar ABD doları tazminat içeren 2,5 milyar ABD doları tutarındaki 2021 anlaşmasının yeniden açılmasına karşı çıkıyor.

[via theglobeandmail]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir