1. Anasayfa
 2. Haberler

Bir A380’i hayata geri döndürmek

Bir A380’i hayata geri döndürmek
0

Qantas Airways Ltd. CEO’su Alan Joyce, yere indirilen sadece bir A380 superjumbo’yu tekrar havaya döndürmenin 4.500 saatlik bir çalışma gerektirdiğini söyledi. İcra Kurulu Başkanı Alan Joyce, havacılığın artan seyahat talebini karşılamakta zorlandığını söyledi.

Qantas, pandeminin başlamasıyla birlikte seyahatlerin azalması üzerine Haziran 2020’de 12 Airbus A380’inin tamamını park etmişti. Dünyanın en büyük yolcu uçağı olan jetlerden 10’unu, uluslararası talebin yeniden canlanmasıyla birlikte geri getiriyor.

Joyce, Pazartesi günü Sidney’de öğle yemeğinde yaptığı konuşmada, iki yıldan uzun bir süredir Kaliforniya çölünde duran bir uçağın yeniden faaliyete geçirilmesi sürecini anlattı.

Tekrar havalanma

“Sadece bir A38O’yu uyandırmak için 4,500 saat ya da iki ay insan gücü gerekiyor. Bu da bir uçak için 10 mühendisin Mojave Çölü’nde iki ay boyunca çalışması demek. Tüm 22 tekerleği, 16 freni değiştiriyorlar, tüm oksijen tüplerinden ve yangın söndürücüleri atıyorlar. Uçaktaki her şey değiştiriliyor.”

“Uçak çölün ortasında krikolar üzerine yerleştiriliyor. Donanımları test ediliyor, uçağın motorları çölde çalıştırılarak tümünün çalıştığından emin olunuyor. Bu, sadece çölden Los Angeles’a ya da başka bir bakım tesisine gitmek için. Uçak yerden teker kestikten sonra, uçakların çoğu bunun üzerine 100 günlük bir bakımdan geçiyor.”

“Noel’e kadar uçaklardan altısını geri almış olacağız ama 10 uçağın tamamını 2024’e kadar geri alamayacağız. Bu iş bu kadar uzun sürüyor.”

[via bnnbloomberg]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir