1. Anasayfa
 2. HSM

Bilal Ekşi: “B777X İle İlgileniyoruz” ve Daha Fazlası

Bilal Ekşi: “B777X İle İlgileniyoruz” ve Daha Fazlası
0

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, Alman havacılık sitesi Aerotelegraph’a röportaj verdi. Röportajtan kesitler şu şekilde;

THY, diğer havayollarından daha fazla noktaya uçuyor. Neden ?

✓ Pandemi öncesi ve pandemi döneminde birçok şirketin uçamadığı yerlere uçtuk. Bu sayede yeni müşteriler kazandık. Şu andaki yolcu sayımızın üçte biri bu dönemde THY ile tanışan yolcular oluşturuyor. Ağımız ve coğrafi konumumuz nedeniyle talebi çok iyi karşıladık.

Pandemi dönemi ile karşılaştırma yaptığınızda durum nedir ?

✓ Bu yıl Mayıs ayı itibariyle 2019 rakamlarını yakaladık. Bu yılın sonunda 2019 rakamlarını %5 geçmeyi planlıyoruz.

Diğer havayolları personel eksikliği ve faaliyet gösterdiği havalimanlarında yaşanan sorunlar nedeniyle frekansları arttıramıyor. Siz bunu yaşıyor musunuz ?

✓ Bizler Avrupalı şirketler gibi personel çıkarmadık. Personel ve uçaklarımız hazırdı. Bu yüzden Avrupa’da yaşanan sorunlar ülkemizde yaşanmıyor.

Aeroflot için hazırlanan uçakları sizler aldınız. Qatar Airways ve Airbus arasında yaşanan gelişmeler nedeniyle bazı uçaklar yeniden boşa çıkabilir. İlgilenir misiniz ?

✓ Airbus ve Boeing ile her hafta konuşuyoruz. Geniş gövdeli uçağa ihtiyacımız var. Bu kapsamda Aeroflot’a teslim edilemeyen uçakları filoya katıyoruz.

B787’ler hâlâ istiyor musunuz ? Süreç sizi zora soktu mu ?

✓ B787 teslimatları yapılamıyor. Boeing, bu uçakları yıl içinde vermeyi planlıyor. Aksi takdirde maddi kayıplar yaşayabiliriz.

Geçmişte A380 alabileceğiniz şeklinde haber çıkmıştı.

✓ A380, asla THY için uçmayacak.

B777X ile ilgileniyor musunuz ?

✓ Filomuzda B777, B787 ve A350 var. B777’nin yeni versiyonu olan B777X ile de ilgileniyoruz tabi.

A321XLR ile ilgileniyor musunuz ?

✓A321XLR ilginç bir uçak. Bize ne gibi faydalar sağlayabileceğini araştırıyoruz. Şu anda MAX uçakları ile Sahra Altı Afrika’ya uçuş yapabiliyoruz.

B777XF ve A350F’e bakıyor musunuz ?

✓Yeni kargo uçakları arıyoruz fakat piyasada çok fazla uçak yok. Sunucu: “Ama hangi uçaklarla ilgilendiğinizi söylemiyorsunuz ?” Filomuz %50 Airbus %50 Boeing şeklinde. Airbus ve Boeing uçaklarının ikisiyle de ilgileniyoruz.

Premium ekonomi için planınız var mı ?

✓Hayır, ekonomi sınıfımızda verilen hizmetlerin premium ekonomi sınıfı kadar iyi olduğunu düşünüyoruz. Piyasanın bu sınıfa ihtiyacı olduğunu görürsek çalışma yapabiliriz.

AnadoluJet markasını yan kuruluşa dönüştürme planınız var mı?

✓Çalışmalar devam ediyor. AnadoluJet’in büyümesi gerektiğine inandık. 60 uçağımız var ve hedefimiz üç haneli büyütmek istiyoruz.

Yabancı havayolu şirketlerini İstanbul’a davet ediyorsunuz? Neden ? Onlar sizin rakibiniz ?

✓Şirketler İstanbul’a gelmeye başlarlar ise kod paylaşımı ve bağlantılarımız olabilir. Finnair, ve ITA Airways’e sordum. Bundan gerçekten faydalanabiliriz.

Röportajın Tamamı: https://www.aerotelegraph.com/wir-sehen-uns-bei-turkish-airlines-die-boeing-777x-an

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir