1. Anasayfa
 2. Airbus

Beluga, Uydu Taşıdı

Beluga, Uydu Taşıdı
0

Airbus BelugaST (A300-600ST) geçtiğimiz hafta sonunda Florida’daki Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’ne indi.

Dev uçak Eutelsat için Airbus yapımı HOTBIRD 13G uydusunu teslim etti.

Bu olay, ikizi HOTBIRD 13F’nin bir SpaceX Falcon 9 roketi tarafından başarıyla fırlatılmasından birkaç saat sonra gerçekleşti.

Airbus telekomünikasyon uydularının yeni platform ve teknolojilere dayanan “Eurostar Neo” ailesinin ilk üyeleri olan uzay araçları, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Fransız Ulusal Uzay Araştırmaları Merkezi (CNES), İngiltere Uzay Ajansı (UKSA) da dahil olmak üzere diğer kurumların desteğiyle geliştirdi.

Böylece Beluga, 2009’da Uluslararası Uzay İstasyonu Avrupa modülü “Tranquility”yi taşımasından bu yana ilk defa ABD’yi ziyaret etmiş oldu.

Bu yeni görevi için Beluga, Toulouse’dan kalkış uçuşunda Airbus’ın karbondan arındırma hedefleri doğrultusunda, %30 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) kullandı.

Konuyla ilgili konuşan Airbus Uzay Sistemleri Başkanı Jean-Marc Nasr, şunları söyledi: “Müşterimiz Eutelsat için iki uyduyu arka arkaya sergilemek bizim için büyük bir onur: Avrupa teknolojisinin iki ürünü ikonik Kennedy Uzay Merkezi’nde. Airbus’ın otonom bir Avrupa çözümü sunma yeteneği, uydularımızın Pan-Airbus sinerjilerinin gerçek bir örneği olan, benzersiz Beluga uçağıyla taşınmasıyla vurgulanıyor.”

Kendilerinden öncekilere göre daha verimli güç ve termal kontrol sistemlerine sahip bu iki uydu, yörünge konumlarına ulaştıklarında Avrupa, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da 1.000’den fazla televizyon kanalını yayınlayabilecek.

Ayrıca, şu anda yörüngede olan üç Eutelsat uydusunun yerini alarak Eutelsat’ın 135 milyondan fazla insana erişim sağlamasına imkan verecek.

A330-200 platformuna dayanan yeni BelugaXL’nin gelişiyle, mevcut BelugaST filosu küresel olarak büyük boyutlu yük taşımacılığı hizmetleri için aşamalı olarak kullanılabilir hale getiriliyor.

Ocak ayında yeni Airbus Beluga Transport hizmetinin başlatılmasından bu yana, BelugaST dünya çapında çeşitli müşteriler için misyonlar gerçekleştirdi.

Kaynak: AirTürkHaber

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir