1. Anasayfa
 2. Haberler

Belçika, Çin’den gelen uçakların atık sularını test edecek

Belçika, Çin’den gelen uçakların atık sularını test edecek
0

Çin 8 Ocak’ta sınırlarını yeniden açmaya hazırlanırken, birçok ülke COVID-19 vakalarındaki artış nedeniyle Çin’den gelecek yolculara negatif test zorunluluğu getirdi. Belçika ise, COVID-19’un yayılmasına karşı atılan yeni adımların bir parçası olarak Çin’den gelen uçaklardan çıkan atık suyu virüsün yeni varyantlarını tespit etmek amacıyla test edecek.

Belçika ulusal halk sağlığı enstitüsü Sciensano’dan Steven Van Gucht basına yaptığı açıklamada, “Bu, Çin’den aldığımız verileri doğrulamak için ek bir izleme olacak” dedi. Bazı COVID-19 hastalarının uçuşları sırasında tuvaleti kullanamayacaklarının farkında olduklarını aktaran Gucht, bu nedenle yeni önlemin `insanları izlemek için değil, Çin’de olup bitenleri bağımsız olarak izlemek için olduğunu` vurguladı.

Belçika ayrıca, Çin’den gelen yolculardan varıştan 7 gün sonra semptom göstermeleri halinde test yaptırmalarını istiyor.

Birçok ülke Çin’den gelenlere test zorunluluğu getirdi

Çin’de uygulanan `Sıfır COVID` stratejisinin sona ermesinin ardından COVID-19 vakalarında patlama yaşandı. Ardından ABD, İtalya, Japonya, Malezya, Katar, Tayvan ve Hindistan’ın aralarında bulunduğu birçok ülke Çin’den gelen yolculara test zorunluluğu ve çeşitli kısıtlamalar getirmişti.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) ise bu kararları `haksız` olarak nitelendirmişti.

[via TRT]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir