1. Anasayfa
 2. Haberler

Bayraktar TB2’lerle ilerleyen Ukrayna: İran SİHA’sı düşürdük

Bayraktar TB2’lerle ilerleyen Ukrayna: İran SİHA’sı düşürdük
0

Rusya, Ukrayna’ya saldırılarını arttırırken savaşın ortasında beklemediği bir haberle karşılaştı.

Ukrayna, Rus ordusunun şehir sokaklarına sızma girişimini ve tanklarını Türk yapımı Bayraktar TB2’lerle zaman zaman durdurmuş, hava savunma sistemlerine de zorluk çıkarmıştı.

Karada olduğu gibi havada da çatışmalar devam ederken Rusya, Ukrayna’nın Bayraktar’larına karşılık kendi SİHA’larını sahaya sürdü. Gelen son bilgilere göre, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin hava savunma birlikleri, Rus Ordusu tarafından kullanılan İran yapımı “Mohajer-6” (Mohajer-6) SİHA’sını düşürdü.

İran’a ait SİHA’nın tahrip olduğu görüntüler yayınlandı.

İRAN SİHA’LARINA GÜVENİLMEDİ

ABD’den gelen iddialara göre Rus ordusu Bayraktar TB2’ler karşısında zorlanıp İran’dan çok sayıda SİHA almıştı. Geçtiğimiz haftalarda, ABD basını İran’ın, Rusya’ya Ukrayna savaşında kullanılmak üzere silahlı insansız hava araçları (SİHA) gönderdiği ve Rusların ilk teknik testlerden memnun olmadığını belirtmişti.

İran SİHA’larına güvenmeyen Vladimir Putin öncülüğünde Rus ordusundan bazı önemli isimler Türk SİHA’larını yakın takibe aldı. Ukrayna Savaşı’nda üstlendikleri rol nedeniyle büyük yankı uyandıran Bayraktar TB2 SİHA’ları Rusya’nın Türkiye ile birlikte üretmek istediği öne sürülmüştü.

MOSKOVA’YA SİHA VERMEYECEĞİZ

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, bu duruma sıcak bakmadıklarını ve SİHA satışının ya da teknoloji transferi ile üretimin söz konusu olmadığını şu sözlerle ifade etmişti:”Para ve maddi kaynaklar hiçbir zaman işimizde amaç olmadı. Ukrayna ile dostluğumuz ve işbirliğimiz uzun yıllardır devam etmekte. Bu nedenle bize ne kadar para teklif ederlerse etsinler, dürüst olmak gerekirse Moskova’ya SİHA vermek söz konusu olamaz.”

[via TgrtHaber]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir