1. Anasayfa
 2. Haberler

Bakan Karaismailoğlu: KÖİ projelerinde gelirlerimiz 2025’te ödemelerimizi geçecek

Bakan Karaismailoğlu: KÖİ projelerinde gelirlerimiz 2025’te ödemelerimizi geçecek
0

“Türkiye Yüzyılı Zirvesi ve Para Sohbetleri” isimli programa video mesaj gönderen Karaismailoğlu, son 20 yılda yapılan reformlar ve yatırımlara değinerek, siyasi istikrarın Türkiye’yi güçlü kıldığını söyledi.

Adil Karaismailoğlu, bağımsız ve güçlü bir ekonominin oluşturulması ve sürdürülmesinde altyapı yatırımlarının yerinin ve öneminin çok büyük olduğunu vurgulayarak, “Bizler de Bakanlık olarak bünyesindeki tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte ulaşım ve iletişim alanındaki yatırımlarla bu eksiksiz, entegre, çevreci, konforlu ve yalnızca bugünün değil, geleceğin ihtiyaçlarına da cevap veren teknolojik altyapıyı sunmaktan gurur duymaktayız.” dedi.

Ulaştırma alanında yaptıkları çalışmaların ülke ekonomisine sağladığı katkılara değinen Karaismailoğlu, son 20 yılda Türkiye’nin ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 1 trilyon 743 milyar TL yatırım gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Karaismailoğlu, bugüne kadar hayata geçirdikleri Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Havalimanı, Ordu-Giresun ve Rize-Artvin havalimanları gibi yatırımları yap-işlet-devret (YİD) modeliyle hayata geçirdiklerini anlattı.

Bu modelle ileri teknoloji ve yüksek maddi kaynak ihtiyacı duyulan projeleri kamu kaynağı kullanmadan kısa sürede ülkeye kazandırdıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hava yolu, kara yolu, demir yolu ve denizcilik alanında kamu-özel iş birliği (KÖİ) modeliyle yapılan yatırımlarımız incelendiğinde, 2024’te elde edeceğimiz gelirler ve ödemeler başa baş noktasına gelecektir. 2025’te gelirlerimiz, yapacağımız ödemelerin üzerinde olacaktır. Böylece ulaştırma sektöründe kamu-özel iş birliği modeliyle inşa edilen eserler sayesinde Hazinemize net nakit akışı sağlanacak, devletimiz ilave gelire kavuşacaktır.”

[via Anadolu Ajansı]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir