1. Anasayfa
 2. Emirates

BAE’de 2023 İçin İşe Alım Çalışmaları

BAE’de 2023 İçin İşe Alım Çalışmaları
0

Önümüzdeki yıl seyahat ve turizm sektöründe rekor bir geri dönüş beklentisiyle BAE havayolları ve seyahat acenteleri 2023 için işe alım operasyonlarını hızlandırdı.
Havacılık sektöründeki çoğu şirket gelecek yıl pandemi öncesi kapasitelerine dönmeyi beklediğinden, sorunsuz operasyonları sağlamak için yeni ekip arkadaşları işe almak istiyor.

Dubaili Emirates ve lowcost flydubai, yüzlerce personel almak için çalıştığını doğruladı.

Flydubai CEO’su Ghaith Al Ghaith Gulf News’e verdiği demeçte şunları söyledi “Bu yıl 20 yeni uçak teslim aldık ve uçuş ağımızı 114 noktaya çıkardık. Bu büyümeyi desteklemek için, 2022 yılının başından bu yana yüzde 80’i kabin ekibi, mühendisler ve pilotlardan oluşan 1.300’den fazla yeni çalışanı bünyemize katarak işgücümüzü arttırdık. Bu, bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz en büyük işe alım hamlesi”

Al Ghaith sözlerini şöyle sürdürdü: “İşgücümüze daha fazla yetenekli profesyonel katmak için işe alım çalışmalarımız devam ediyor ve 2023 yılı boyunca da sürecek.”

Pandemi sırasında işlerini kaybeden çalışanlar sorulduğunda CEO, Flydubai’nin işgücünün çoğunu koruduğunu ve hükümetler, seyahat kısıtlamalarını kaldırdığında operasyonlarını hızla artırabileceğini söyledi.

Emirates’te işe alım çalışmaları

Emirates de yeni yetenekleri işe alma planlarını doğruladı. Havayolu şirketinin bir sözcüsü şunları söyledi: “Kabin ekibi, pilotlar ve havaalanı hizmetleri çalışanları dâhil olmak üzere müşteriye dönük rollerde, teknisyenler ve planlamacılar gibi kanat altı rollerde, havaalanındaki kaynaklarımızı yöneten kanat üstü rollerde, kargo ve ikram hizmetlerinde ve ayrıca diğerlerinin yanı sıra Mühendislik ve BT’deki kilit rollerde yetenek arıyoruz.”

Ayrıca, Dubaili havayolu şirketinin stratejik genişleme planları göz önüne alındığında, Emirates İnsan Kaynakları, finans, hukuk, pazarlama ve markalar ve departmanlar arasında yöneticiler konusunda da profesyoneller arıyor.

İş arayanlar hangi maaşları beklemeli ?

Çoğu havayolunun maaş yapıları rollere ve kıdeme göre farklılık gösterir. Emirates sözcüsü, “Örnek olarak, kabin ekibimiz için başlangıç maaşı, temel ve uçuş ücretine dayalı olarak ortalama 10.000 Dh iken, 2.pilot için ortalama maaş, temel ve uçuş ücretine dayalı olarak yaklaşık 31.000 Dh’dir” dedi. Emirates havayolu ayrıca çalışanlarına kâr payı, sağlık sigortası, hayat sigortası, imtiyazlı kargo ve uçak biletleri gibi bir dizi avantaj sunuyor.

Sharaf Travel GSA Genel Müdürü Husain Iqbal şunları söyledi: Seyahat acentelerinde ise personel, deneyim süresine bağlı olarak 4.000 ila 8.500 Dh arasında bir ücret alabiliyor. “Bir biletleme personeli 4,000 ila 5,000 Dh arasında bir ücret bekleyebilir ve havaalanı check-in personeli 3,500 ila 4,000 Dh kazanabilir. Havayolu satış yöneticileri ise ayda 7.500 ila 8.500 Dh kazanabilir”

İkbal şunları da ekledi: “GSA (genel satış temsilcisi) cephesinde de alımlar yapıyoruz, ancak bu tamamen ihtiyaca dayalı. Rezervasyon ve biletleme, GSA satışları ve havalimanı operasyonları da dahil olmak üzere birçok alanda da işe alım yaptık” dedi.

En güçlü talep pilotlar için

Pazar istihbarat platformu ve danışmanlık şirketi AFM.aero’nun genel müdürü Maxmillian Buerger, 2023’ün Orta Doğu’daki havayolları için güçlü bir yıl olacağının tahmin edildiğini ve operasyonların toparlanmasını ve ardından büyümesini desteklemek için yetenek talebinin muazzam olduğunu söyledi. Ancak Buerger, en güçlü talebin pilotlar için olacağını söyledi.

“2022 yılında, ABD’nin en büyük 12 havayolu şirketi yaklaşık 13.500 yeni pilotu işe aldı – bu, kayıtlardaki en büyük işe alım sayısı. Aralık ayında günlük havayolu misafirlerinin 2019 rekorlarını kırdığı günler geçiren Hindistan’da, ülke geçen yıl 1.000’den fazla pilot lisansı verdi (bu da bir rekor)” dedi.

BAE’de Emirates Uçuş Eğitim Akademisi gibi havayolu pilot eğitim akademileri 53 yeni pilotu mezun etti. Buerger, “Suudi Arabistan’da AeroGuard Arabia gibi yeni uluslararası pilot eğitim gruplarının faaliyete geçmesi bile önümüzdeki yıllarda pilot talebini karşılayacak bir yapılanmaya işaret ediyor” dedi.

Airbus, 2022-2041 Küresel Hizmet Tahmininde, havayollarının küresel olarak 585.000 yeni pilota ihtiyaç duyacağını ve bunun da günde 80 yeni pilota karşılık geldiğini paylaşıyor.
Bir havayolu şirketinin yeni bir pilotu uçuşa hazır hale getirmesi en az bir buçuk ila iki yıl sürecektir. Yeterli pilot eğitim altyapısı ve eğitmen bulunmasını da gerektirmektedir. “Orta Doğu bölgesi pilot eğitim altyapısını geliştirmeye odaklandı ve uçuş okulları pandemi sonrası talebin önemli olacağını bildikleri için pandemi boyunca faaliyet göstermeye devam etti” dedi.

Havacılık profesyonelleri için ortalama maaşlar

– Havacılık Mühendisi: 21,600 AED – 5.880 dolar –

– Uzay Mühendisi: 26,200 AED -7.133 dolar –

– Teknisyen: 19,900 AED -5.418 dolar –

– Hava Trafik Personeli Asistanı: 10,900 AED -2.989 dolar-

– Kokpit – 2. pilotu: 22,800 AED – 6.207 dolar-

– Havacılık analisti: 22,800 AED – 6.207 dolar-

– Kabin ekibi: 10,000 AED (başlangıç maaşı) -2.722 dolar-

HavaSosyalMedya olarak yaptığımız araştırmada, konut kiralarının stüdyo dairelerde 2.800 AED’den başladığını, 2 odalıda bunun 7 bin – 15 bin AED arası değiştiğini gözlemledik

Ayrıca, ortalama 2.el bir araç 110.000 AED dolayında

2 kişilik yemek 40-50 AED tutarında

Genç havacılık profesyonelleri hangi becerilere sahip olmalıdır?

Her rol, belirli teknik, yaratıcı veya diğer karmaşık beceriler gerektirir. İşte Emirates’in çalışanlarında aradığı bazı kritik sosyal beceriler:

– İletişim ve işbirliği

– Bilgiye erişme ve analiz etme becerisi (veri analitiği)

– Dijital okuryazarlık

– Merak ve öğrenme sevgisi

– Duygusal zeka

– Öz farkındalık

[via Gulfnews]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir