1. Anasayfa
 2. Haberler

Asıl sebep ne olabilir ? #Boeing737MAX9

Asıl sebep ne olabilir ? #Boeing737MAX9
0

Alaska Havayolları’nın dün yaptığı N704AL tescilli Boeing 737 MAX 9 tipi uçağın acil durum kapısı kalkıştan kısa süre sonra kopmuştu

▪️Olay sebebiyle oksijen maskeleri indi ve dönüş yapılarak acil iniş tamamlandı.

Asıl sebep ne olabilir ?

▪️Boeing 737 MAX 9 tipi uçaklar bilindiği üzere, aynı ailedeki MAX 7 ve MAX 8 tipi uçaklara kıyasla daha fazla koltuk kapasitesine sahiptir. Bu üretim esnasında Boeing, bir seçenek sunarak 200 koltuk olup olmamasına göre bir ayarlama imkanı sunuyor. Bu sabah kapısı kopan uçakta olduğu gibi, kanattan daha gerideki kısımda bir boşluk bulunuyor.

▪️Bu boşluk, 200 koltuk üzeri konfigürasyonlarda aktif şekilde acil durum çıkış kapısı olarak kullanılıyor. Fakat bu sabahki Alaska uçağındaki gibi 200 koltuktan az dizilimlerde ise bu kısım pasife alınarak sadece takılı durumda bırakılıyor. Uzmanlar buna, “tıpa gibi” benzetmesi yapıyor.

▪️Bu aktif olmayan kapı sayesinde, hem daha az ağırlık hem de, daha az bakım gerekliliği sağlıyor. Operatör şirket, bu konfigürasyonu değiştirirse kapıda da düzenleme sağlanıyor.

▪️FAA ise, gözünü 200 koltuktan az koltuk konfigürasyonuna sahip olan uçaklara dikmiş durumda. Problemin başladığı yerin burası olduğu düşünülüyor.

▪️Ayrıca, N704AL tescilli uçağın önceki iki uçuşunda aralıklı olarak yaşanan basınçlandırma sorunları sebebiyle ETOPS’tan (Genişletilmiş Çift Motorlu Operasyonlar) çıkarıldığı belirtildi

▪️Bu sebeple, uçağın uçuş rotaları daha sınırlı bir şekilde ayarlanıyor ve uçağın olası probleminde daha kısa sürede alternatif meydana inebilmesi sağlanıyordu.

Peki Türk şirketlerde durum nedir ❓

▪️Ülkemizde Türk Hava Yolları’nda 5 adet Boeing 737 MAX 9 tipi uçak yer alıyor.
Türk Hava Yolları’nda bulunan 5 uçağın koltuk dizilimi, 153 Ekonomi 16 Business şeklinde bulunuyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir