1. Anasayfa
 2. Haberler

Antalya’da büyüme başlıyor

Antalya’da büyüme başlıyor
0

Antalya Havalimanı’nı genişletme planı için yapılan ihaleyi kazanan Fraport TAV, alanda çalışmalara başladı.

FRAPORT TAV Antalya Terminal İşletmeciliği A.Ş. tarafından, Antalya Havalimanı’nda Kapasite Artışı için planlanan projenin detaylarını açıklandı. Avrupa’nın en yoğun ilk on dört ve Türkiye’nin ise en yoğun ilk üç havalimanı arasında yer alan Antalya Havalimanı’na uygulanacak proje, 3 aşamada tamamlanacak.

YOLCU SAYISI TIRMANIŞTA
Şirketin web sayfasında yapılan açıklamada, dünyanın en gözde turizm destinasyonlarından biri olan Antalya’nın art arda yaşanan krizlere rağmen 2012-2021 yılları arasında havayolu ile seyahat eden 251 milyon 922 bin 634 yolcu, sadece 2019 yılında ise 35 milyon yolcu ağırlandığı, bu sayının gelecek yıllarda daha üst seviyelere çıkacağı öngörüldüğü için kapasite artışının devreye alındığını ifade edildi.

DHMİ PROJEYİ ONAYLADI
Projenin Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından onaylandığını belirtilen açıklamada, şöyle bilgi verildi: “Halihazırda maksimum kapasitesinde işletilmekte olan Antalya Havalimanı’nın gelecek dönemlere hazırlıklı olabilmesi için kamu tarafından kapsamlı bir genişleme projesiyle kapasitesinin artırılmasına karar verilmiştir. Bu amaçla DHMİ tarafından yapılan 36 aylık yatırım dönemi ve 1 Ocak 2027’de başlayacak 25 yıllık kira dönemi ihalesini en yüksek teklifle Fraport AG ve TAV Havalimanları Holding ortaklığı kazanmıştır. Proje detayları ve aşamaları uzun çalışmalar sonucunda belirlenmiş ve DHMİ tarafından onaylanmıştır.”

İLK ETAP FAALİYETİ BAŞLADI
Toplam 3 fazdan oluşacak projede ilk fazın 2022-2025 yılları arasında, 2’nci fazın 2028-2029 yıllarında ve 3’üncü fazın da 2038-2039 yılları arasında gerçekleştirileceği duyuruldu. Açıklamada, genişleme kapsamında çoğu ilk fazda yapılacak çalışmalar şöyle anlatıldı: “Antalya Havalimanı Genişleme ve Büyütme Projesi yatırımları kapsamında, dış hatlara hizmet veren, mevcutta 93 bin metrekare olan terminal 2 binası 223 bin metrekarelik yeni bir terminal binası haline getirilecek. Mevcutta 37 bin metrekare olan İç Hatlar Terminali binası da 75 bin metrekare olacak şekilde büyütülecek. 2038 yılında da 70 bin metrekare büyüklüğünde yeni bir dış hatlar terminali yapılacak. Apron, taksi yolu ve servis yolu bulunan yaklaşık 1,5 milyon metrekarelik kaplamalı alan eklenerek, uçak parkı sayısı 108’den 176’ya, terminallerdeki sabit köprü sayısı 20’den 38’e yükseltilecek. Yeni inşa edilecek kapalı otoparkın üzerinde heliport alanı yer alacak.”

[via Hürriyet]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir