1. Anasayfa
 2. Haberler

Antalya Havalimanı’nda yolcu kapasitesi 35 milyondan 80 milyona çıkıyor

Antalya Havalimanı’nda yolcu kapasitesi 35 milyondan 80 milyona çıkıyor
0

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, Fraport-TAV Antalya Havalimanı’ndaki incelemelerine Antalya Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Antalya milletvekilleri Atay Uslu, Kemal Çelik ve İbrahim Özer, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş ve bakanlık bürokratları katıldı. Bakan Karaismailoğlu, iç ve dış hat terminallerindeki genişletme çalışmaları alanlarında incelemelerde bulunarak, brifing aldı.

YOLCU KAPASİTESİ 80 MİLYONA YÜKSELİYOR

Bu yatırımlarda dış ve iç hat terminalleri, mevcut kuleler, VIP ve CIP binalarının düzenlenmesi olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, “Bunların sonucunda da burada 35 milyon olan kapasiteyi 80 milyona çıkartmak için önemli bir ihale yaptık. Bunun en kolay yolu 750 milyon euroluk bir yatırımı devletimizin bütçesinden bize bütçe aktarılsa yapabilirdik. Ama biz böyle yapmadık. Devletimizin bütçesinden bir kuruş çıkmadan tam 750 milyon euroluk yatırımı hem işletmeciye yaptırıyoruz, ayrıca işletmecinin de 2025 yılı sonrasında tam 25 yıllık işletme süresi içerisinde de 8 milyar 555 milyon euroluk işletme kira getirisinin de yüzde 25’i olan 2 milyar 138 milyon eurosunu kasım ayında devletimizin bütçesine koyduk. Yaklaşık bu da 2025 yılına kadar tam 15 milyar liralık bugünkü değeriyle bir yatırımı devletten bir kuruş çıkmadan yapıyoruz, 45 milyar liraya yakın bir parayı da devletimizin bütçesine koyduk” dedi.

İSTANBUL HAVALİMANI 65 MİLYON YOLCUYLA BU YILI KAPATACAK

İstanbul Havalimanı’nın dünyanın ‘en’lerinden biri ve transit merkezi olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Orada da kamu-özel işbirliğiyle çok güzel işbirliği gerçekleştirdik. Yaşamın olmadığı bir bölgede İstanbul Havalimanı’nı tam 10 milyar euroluk yatırımla devletimizin bütçesinden bir kuruş çıkmadan vatanımıza milletimize kazandırmış olduk. 25 yıllık işletme süresi boyunca tam 26 milyar euroluk kira geliriyle birlikte burayı işletmeye devam ediyoruz. İstanbul Havalimanı bu yılı yaklaşık 65 milyona yaklaşan yolcu sayısıyla kapatacağız. İstanbul Havalimanı her ay rekor kırarak Avrupa’da birinci oluyor ve hizmet kalitesi açısından dünyadaki en iyi havalimanlarından bir tanesi olarak bütün dünyaya hizmet veriyor. Sabiha Gökçen Havalimanı da büyüyor. Orada da günlük 600 uçuş sayısı, 100 bin yolcu sayısıyla hizmet vermeye devam ediyor. İstanbul Havalimanı da yazın ortalama günlük 1400 uçak ve 230 bin yolcuya hizmet vermişti. Bugünlerde de yine 1200 uçak, 200 bine yaklaşan yolcu sayısıyla kaliteli, konforlu hizmeti hem turistlere hem de kendi vatandaşlarımıza vermeye devam ediyor.”

[via DHA]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir