1. Anasayfa
 2. Haberler

Ankara’da UAB, DHMİ, SHGM, THY, AJET Zirvesi

Ankara’da UAB, DHMİ, SHGM, THY, AJET Zirvesi
0

Haftasonu Ankara’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun ev sahipliğinde; DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin, SHGM Genel Müdürü Kemal Yüksek, THY YK Başkanı Ahmet Bolat, THY GMY(Mali) / YK Üyesi Murat Şeker ve AJet CEO’su Kerem Sarp bir araya geldi.

Ahmet Bolat linkedin hesabından bir paylaşımda bulundu.

“Sayın Bakanımız Abdulkadir URALOĞLU ile haftasonu gerçeklestirdiğimiz görüşmede, Türk Hava Yolları (Turkish Airlines)’nın 2023 performansı ve AJet ‘in mevcut operasyonu ile Ankara özelinde oluşturulan stratejisi hakkında kendilerine bilgi verdik. Bu vesileyle, kendisine ve ilgili tüm genel müdürlüklere verdikleri destekler için içten teşekkürlerimizi iletiyoruz.

2023 yılında hizmet ihracatında 16.3 milyar dolarla yine Türkiye’nin en büyük ihracatçısı olduk. On yıllık stratejik hedeflerimiz doğrultusunda, Türk Hava Yolları olarak hızlı büyümemizi sürdürerek ülke ekonomisine toplamda 144 milyar dolar katkı sağlamayı hedefliyoruz. 2033’te gerçekleştireceğimiz hizmet ihracatının ise 44 milyar dolara yaklaşacağını öngörüyoruz.

Hizmet İhracatçıları Birliği ihracatının, cari fazlalık ile ülkemizin dış ticaret açığını azaltmada önemli rol oynadığını biliyoruz. Bu yılki yaklaşık 100 milyar dolarlık ihracatın 52 milyar doları cari fazlalık olarak ülkemizde kalmıştır. Türk Hava Yolları, taşımacılıkta %47’lik bir payla en büyük oyuncu olmuş ve getirdiği 16.3 milyar doların 8.1 milyar doları cari fazla olarak ülkemizde kalmıştır. Bu başarının mimarları olan 85 bin çalışanımızla gurur duyuyoruz.

Turizm Bakanlığı ile belirlediğimiz 11 hedef ülkede turist sayısını artırmaya yönelik çalışmalarımız devam edecek. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nden yıllık 2.5 milyon turist hedefine, bakanlığımız da destek vermektedir. Bu 11 ülkeden gelen turistlerin, kültür, tarih turizmi için ülkemize daha fazla katma değer sağlayacağını öngörüyoruz.

31 Mart’ta operasyonlara başlayan AJet, 2028’de %50 kapasite artışıyla Sabiha Gökçen ve Esenboğa’dan sefer yapan en büyük havayolu olacaktır. Şu anda, 23 ülkeyi ve 32 şehri Ankara’ya bağlayarak sanayicilere, hastanelere ve üniversitelere müşteri, hasta ve öğrenci taşımada önemli rol oynamakta. Yeni izin başvurularının kabul edilmesiyle de daha fazla ülkeyi ve şehiri bağlayacağız.

Ankara’yı Türkiye’nin üçüncü büyük turizm şehri yapmak için, “Ankara Plus” adı altında başlattığımız hizmet ihracatı programlarıyla iç Anadolu’daki UNESCO miras listesindeki şehirleri kapsayan tur paketleri Ankara’dan başlayacak. İstanbul’a yılda 20 milyon turist gelmesi gibi, Ankara’ya da 5 milyon turist çekmeyi hedefliyoruz.

Geçen hafta Ankara Ticaret Odası (ATO) yetkilileriyle yaptığımız toplantıda bu hedefleri paylaştık ve ortak çalışma grupları oluşturma konusunda anlaştık. Bu projede, diğer paydaşlarımız olan TGA, TÜRSAB, TÜROB ve diğerleriyle de işbirliği yapacağız.

Son olarak, sayın Bakanımıza AJet’in bayramdaki performansını da aktardık. Zamanında kalkış oranımız %81 olup, bayramda 577 bin yolcumuzu sevdiklerine kavuşturduk. Kendi gözlemlerimiz ve sosyal medyadan veya farklı kanallardan aldığımız geri bildirimler doğrultusunda, operasyonlardaki eksikliklerimizi giderme çalışmalarımız sürüyor. Her türlü eleştiriye açığız ve yaz operasyonlarında aksamaları en aza indirmek için gerekli önlemleri almaya başladık ve devam edeceğiz.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 5
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir