1. Anasayfa
 2. Best of HSM

Anadolu’yu Avrupa’ya Bağlayan Etnik Uçuşlar Nedir ?

Anadolu’yu Avrupa’ya Bağlayan Etnik Uçuşlar Nedir ?
0

İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa’da yaşanan ekonomik buhran nedeniyle savaşta ağır yara alan Avrupalı ülkeler, Romanya, Yunanistan, Türkiye gibi genç nüfusu daha fazla olan ülkelerden işçi alımı yapmıştı.

Avrupa’da yaşayan ve yaz aylarında memleketlerinde tatil yapmak isteyen gurbetçi vatandaşlar, kara ve havayolu ile ülkemize giriş yapıyor. Sıla yolu olarak tarif edilen Avrupa’dan Anadolu’ya uzanan karayolunda vakit kaybetmek istemeyen gurbetçiler, memleketlerine gitmek için havayolunu kullanıyor. Geçtiğimiz dönemde havayolunu kullanan gurbetçi sayısı bir hayli azdı ancak, Türkiye’de gelişen havacılık sektörü, havayolu şirketlerinin filosunda yer alan uçak sayısının artmasına bağlı olarak Avrupa’dan Anadolu’ya sadece gurbetçi vatandaşlar için Avrupa’da yaşayan akrabalarını ziyaret etmek için Avrupa’ya gitmek isteyen vatandaşlar için uçuşlar açılıyor.

Antalya, İzmir, Bodrum, Dalaman, Trabzon gibi turistik uçuşların yoğun olduğu meydanların yanı sıra Samsun, Konya, Adana, Gaziantep, Elazığ gibi meydanlara da yoğun uçuşlar görmek mümkün.

Sadece Türk havayolu şirketleri değil, Avrupalı şirketler de etnik uçuşlar düzenliyor. Almanya merkezli Eurowings, Almanya’dan Antalya ve İzmir dışında Zafer, Kayseri, Adana ve Samsun’a uçuşlar düzenliyor.

Belçika merkezli TUI Belgium, Brüksel, Liege ve Ostend’den Kayseri, Eskişehir, Zafer gibi memleketleri bu çevrede olan gurbetçileri taşıyor.

Ankara, İzmir, İstanbul, Sabiha Gökçen, Dalaman, Bodrum, Antalya haricinde Avrupa’ya uçuşlar bulunan meydanlar ise şu şekilde:

Trabzon, Samsun, Elazığ, Diyarbakır, Konya, Adana, Hatay, Gaziantep, Malatya, Eskişehir, Zafer, Gazipaşa, Kayseri ve Zonguldak.

DHMİ verilerine göre 2022 yılının Eylül ayı sonuna kadar meydanlardaki dış hat yolcu sayısı şu şekilde gerçekleşmiş.

Trabzon —> 635.079
Samsun —> 154.332
Elazığ —> 37.348

Kayseri —> 485.702
Diyarbakır –> 92.337
Konya —> 128.551
Adana —> 494.332
Hatay —> 104.014
Gaziantep —> 233.805
Malatya —> 14.204
Eskişehir —> 98.539
Zafer —> 26.148
Gazipaşa —> 229.427
Zonguldak —> 75.526

Özellikle Corendon ve SunExpress’in etnik uçuşlarda en fazla paya sahip olduğu biliniyor. Zira her iki şirket gelirlerinin büyük çoğunluğunu yaz sezonunda elde ediyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir