1. Anasayfa
 2. Haberler

United Airlines Yolcu Ağırlığı Nedeniyle Koltukları Kapattı

United Airlines Yolcu Ağırlığı Nedeniyle Koltukları Kapattı
0

United Airlines, yıllar içinde ağırlaşan yolcuları hesaba katmak için Boeing 757’lerde bazı koltukları bloke etmeye başladı. Bu, yolcuların daha iyi koltuklar elde etmeleri için ilginç bir fırsat sunuyor.

Uçuşların güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için çok fazla matematiksel hesap bulunuyor. Bunun bir kısmı, hesaplamalar için kullanılan (ağırlık ve dengeden yakıt gereksinimlerine kadar) yolcu başına ortalama bir ağırlığın varsayılmasını içeriyor.

Havayollarının yolcular için kullanması gereken ortalama ağırlıklara Federal Havacılık İdaresi FAA tarafından karar veriliyor. Erkek ve kadın yolcular için farklı sayılar, yaz ve kış için farklı sayılar vardır. Bunun nedeni, ortalama yolcu ağırlığının yanlarında taşıdıkları eşyaların ve giysilerin ağırlığını da içermesi ve yolcuların kışın daha fazla kıyafetle seyahat etme eğiliminde olmaları.

Yakın zamanda FAA ortalama yetişkin yolcu ağırlığını aşağıdaki gibi arttırdı:

Ortalama kadın yaz ağırlığı 145 pound’dan 179 pound’a yükseldi
Ortalama kadın kış ağırlığı 150 kilodan 184 kiloya yükseldi
Ortalama erkek yaz ağırlığı 185 pound’dan 200 pound’a yükseldi
Ortalama erkek kış ağırlığı 190 pound’dan 205 pound’a yükseldi

Buradaki ortalama ağırlıklar yolcu başına 15 ila 34 pound arttı. Bu uçakların ortalama ~180 koltuğa sahip olduğunu varsayarsak, bu uçuş başına 2,700 ila 6,100 pound arasında bir ağırlık farkı demek. Yolcuların cinsiyet dağılımının 50/50 olduğunu varsayarsak, uçuş başına ortalama 4,400 poundluk bir ağırlık artışı söz konusu.

Yolcuların ortalama ağırlığı zaman içinde arttı

United artık Boeing 757’lerde koltukları bloke etmek zorunda

Live and Let’s Fly tarafından bildirildiği üzere, FAA’nın güncellenmiş ağırlık gereksinimleri bu kış United Airlines için bazı sorunlara neden oluyor. Özellikle United, Boeing 757 filosundaki koltukları 1 Kasım 2022 ile 30 Nisan 2023 tarihleri arasında bloke etmek zorunda kalacak.

Bu uygulama, mevcut Boeing 757 ağırlık ve denge gereklilikleriyle uyumlu kalabilmek için yapılıyor ve tüm rotalarda geçerli olacak. Bloke edilen koltuk sayısı Boeing 757’nin türüne göre değişecek ve böylelikle 3-6 koltuğun bloke edilmesi bekleniyor.

United’ın kış için Boeing 757 koltuk haritalarına bakıldığında, bu bloke koltukların yansıtıldığını fark ediliyor. Koltuklar “X” işareti ile kapatılmamış, aksine koltuk haritasından tamamen kaldırılmıştır. Uçağa bindiğinizde, koltukların üzerinde bloke edildiklerini gösteren bir işaret de olacak, böylece kimse bunlardan birine oturamayacak.

Örneğin, aşağıda göreceğiniz gibi, Boeing 757-200’ün bir versiyonunda üç koltuk bloke edilmiştir.

Bu arada Boeing 757-300’ün bir versiyonunda altı koltuk bloke edilmiş durumda.

Bunun bundan sonra her kış devam eden bir sorun olup olmayacağı ya da havayolunun %100 kapasiteye geri dönmesine izin veren bir şeyin zaman içinde yeniden hesaplanıp hesaplanmayacağı tam olarak net değil.

United gerçekten bu koltuklardan para kazanmayacak mı?

Şu an itibariyle, ortası kapalı olan bu koltuklar sadece standart ekonomi koltukları olarak pazarlanıyor.. Muhtemelen ekonomide ortası kapalı bir koltuk sırasına sahip olmak, bunları kabindeki en iyi koltuklar haline getirebilir.

Zaman içinde artan yolcuların ortalama ağırlığı, özellikle kış aylarında United’ın Boeing 757’lerinde sorunlara neden oluyor. United artık ağırlık ve denge gerekliliklerine uymak için tüm kış sezonu boyunca Boeing 757 başına üç ila altı koltuğu bloke etmek zorunda.

United, ortaları bloke edilmiş garantili bu koltuklar için “henüz” ekstra ücret talep etmiyor.

[via OneMileatTime]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir