1. Anasayfa
 2. Haberler

American Airlines uçuşlarında garip sesler

American Airlines uçuşlarında garip sesler
0

American Airlines Yolcuları Uçuş İnterkomundaki Gizemli Sesleri Bildirdi

Son haftalarda birçok American Airlines uçuşunda anons sisteminden gelen bir dizi garip ses, sistemin hacklenmeye karşı savunmasız olabileceği endişelerine yol açtı.

Son birkaç hafta içinde American Airlines’ın birçok uçuşunda anons sisteminden gizemli sesler geldiğine dair çeşitli bildirimler ortaya çıktı. İnlemeden ağır nefes almaya kadar değişen ve tüm uçuş boyunca devam eden sesler, birçok kişinin anons sisteminin dışarıdan erişime karşı savunmasız olabileceği yönünde spekülasyon yapmasına neden oldu.

Aktör Emerson Collins’in 6 Eylül’de Los Angeles’tan Dallas’a gerçekleştirdiği uçuş sırasında çektiği video görüntüleri, anlaşılmaz sesler çıkaran bir insan sesine benziyor.

Video sırasında bir AA uçuş görevlisi seslerin bir tür şaka olduğuna inandığını belirtiyor. Bildirilen diğer garip olaylar arasında, diğer ucunda kimsenin olmadığı uçak telefonlarının çalması da yer alıyor.

Bu seslerle ilgili raporlar Eylül ayında artmış olsa da, bir Twitter kullanıcısı Temmuz ayında bir Amerikan uçuşunda benzer olaylar yaşadığını iddia ediyor ve bunun daha uzun süredir devam ettiğini öne sürüyor

Özellikle bir uçuşta pilotlar, kalkıştan önce anons sisteminin ses çıkarmaya başlamasının ardından bir dizi elektrik ve sistem sıfırlaması gerçekleştirdi. Sıfırlamaların ardından, anons sisteminin uçuşun geri kalanında normal bir şekilde çalıştığı bildirildi, bu da bir elektrik arızasının sorumlu olduğunu gösteriyor.

Bir American Airlines sözcüsü yaptığı açıklamada;

“Bakım ekibimiz uçağı ve anons sistemini kapsamlı bir şekilde inceledi ve seslerin anons amplifikatöründeki bir sorundan kaynaklandığını belirledi. Sisteme dışarıdan erişim söz konusu değildir.”

Anons sisteminin kablolu olduğunu ve herhangi bir WiFi sistemine bağlı olmadığını, dolayısıyla uçuş sırasında bir yolcu (veya birkaç yolcu) tarafından erişilmiş olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtmek de önemlidir. şeklinde belirtti

[via SimpleFlying]

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir