1. Anasayfa
 2. Haberler

Almanya İlk Tam Donanımlı Devlet Airbus A350’sini Teslim Aldı

Almanya İlk Tam Donanımlı Devlet Airbus A350’sini Teslim Aldı
0

Lufthansa Technik bugün sabah saatlerinde ilk komple Airbus A350’yi VIP nakliye uçağı olarak kullanılmak üzere Alman Silahlı Kuvvetlerine teslim etti. Almanya’nın eski şansölyesine atfen Konrad Adenauer olarak adlandırılan uçak bir A350-900 ve hükümet için donatılacak üç uçaktan ikincisi.

Vaftiz töreni yapıldı ve törene Almanya’nın ilk Federal Şansölyesi Konrad Paul Karl Adenauer’in torununun yanı sıra silahlı kuvvetlerden, Lufthansa Technik’ten ve daha pek çok kurumdan çok sayıda üst düzey yetkili ve yönetici katıldı.

“Bugün vaftiz edilen uçak Alman Silahlı Kuvvetlerine teslim ettiğimiz ilk Airbus A350 değil, ancak 10+01 tescil numarası ve tarihe geçmiş Konrad Adenauer ismiyle yeni bir amiral gemisinin tüm işaretlerini taşıyor.

“Bu büyük onur, en son teknoloji ve yüksek işlevselliğin yanı sıra maliyet verimliliği ile yeni standartlar belirleyen yeni hükümet kabinine de yansıyor.”

A350’de neler var?

Yeni Konrad Adenauer üzerinde Lufthansa Technik tarafından bir yılı aşkın bir süredir titizlikle çalışılıyor. Kabin, siyasi-parlamenter operasyonlar için çeşitli işlevsel alanlara bölündü ve özel toplantılara, yuvarlak masa toplantılarına ve diğer faaliyetlere izin vermek için ayrı alanlara sahip.

Uçaktaki alanın geri kalanı ise genellikle VIP’lerle birlikte seyahat eden delegasyonlara tahsis edildi. Bu alanlarda geniş oturma düzenleri, banyolar ve modern mutfak ekipmanları bulunuyor.

‘Bundes Sans’ yazı tipindeki yeni harflerin yanı sıra Almanya’nın ulusal renklerini yansıtan siyah, kırmızı ve altın kanat uçları yer alıyor

Görünür değişikliklerin yanı sıra, jet en son iletişim ve radar teknolojisiyle donatılmış olacak. Uçakta savunma sistemleri de mevcut olabilir tabi bu hükümetlerin gizli tutmayı sevdiği türden bir şey. Sonuç olarak, uçak yaklaşık 120 kişilik olacak ve inanılmaz menzillerde uçabilecek – 10+03 ile Köln’den Canberra’ya kesintisiz bir yolculuk yapılabiliyor. (10.278 mil – 16.540 km)

İlk A350-900 Ağustos 2020’de Alman Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi ve Ocak 2021’de ülkenin hizmetine girdi. Ancak 10+03 tescilli ve Kurt Schumacher adlı bu uçak VIP görevleri için tam olarak donatılmadı. Bunun yerine, üst düzey hükümet üyeleri için daha verimli ve güvenilir ulaşım sağlamak amacıyla geçici bir donanımla aceleye getirildi.

Daha önce Angela Merkel gibi üst düzey hükümet üyeleri, biri Konrad Adenauer, diğeri de Theodor Heuss olarak adlandırılan bir çift eski A340’a güveniyorlardı. Ancak bu eski uçaklar sık sık ‘arızalanıyor’ ve VIP’ler toplantılarına yetişmek için gecikiyor, hatta ticari uçuş yapmak zorunda kalıyordu.

Eski jetlerin yerini almak üzere Alman Hükümeti toplam üç adet Airbus A350 sipariş etti ve bunların tamamı teslim edildi. Ancak jetlerin kabulü sadece ilk aşamada olup, amaca uygun hale getirilmesi için Lufthansa Technik tarafından kapsamlı bir iç donanım yapılması gerekiyor.

Böylece 10+01 tamamlandı ve sırada 10+02 – Theodor Heuss var. Üzerinde çalışılacak son A350, Almanya için halihazırda geçici bir iç mekanla uçan jet olan 10+03’tür. Yeni Konrad Adenauer’in yapılandırılması Nisan 2021’den Eylül 2022’ye kadar sürdü, bu nedenle Theodor Heuss’un uçmaya hazır olması muhtemelen 2023’ü bulacak.

Ancak Lufthansa Technik, bu sürecin çoktan başladığını ve tam kabin modifikasyonunun ‘ileri bir aşamada’ olduğunu söylüyor. Son A350, 10+03, yakında Hamburg’a gelecek ve tam hükümet kabinini kurma işlemine başlanacak

[via SimpleFlying]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir