1. Anasayfa
 2. Türk Hava Yolları

Alman Gazetesinden THY’ye Büyük Övgü

Alman Gazetesinden THY’ye Büyük Övgü
0

Almanya’nın köklü gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat için Erdoğan’ın kaptanı ifadelerini kullandı ve şirketin başarılarına yer verdi.

Yapılan kapsamlı yayında THY’nin yükselişi ve Ahmet Bolat döneminden övgüyle bahseden gazete, Türk Hava Yolları’nın dünyanın en büyük şirketlerinden biri olduğunun altını çizdi.


Türk Hava Yolları başarıdan başarıya uçuyor. Ankara’nın ekonomik stratejisinde özel bir rol oynayan havayolunun yönetim kurulu başkanlığını Ahmet Bolat yürütüyor.

Türkiye’nin komşu ülkelerinin çoğunda savaş var ve enerji fiyatlarındaki artış ülkedeki enflasyonu yüzde 85’in üzerine çıkardı. Ancak yarı devlete ait havayolu şirketi Türk Hava Yolları bu sıkıntıyı hissetmiyor. Yönetimi Kurulu Başkanı Ahmet Bolat’ın geçtiğimiz günlerde üçüncü çeyrek için açıkladığı rakamlar ise bir güç gösterisi niteliğinde: Dokuz ay sonunda elde edilen 2,3 milyar dolarlık net kâr, Lufthansa’nın 484 milyon avroluk kârını neredeyse beş kat aşıyor.

Lufthansa’nın (24 milyar avro) Ocak-Eylül döneminde daha fazla uçak ve personelle Türk Hava Yolları’nın (13,7 milyar dolar) neredeyse iki katı gelir elde etmesine rağmen. İstanbul merkezli havayolu, yıl boyunca 75 milyon yolcu ve 18 milyar dolar gelir bekliyor- ki bu bir rekor olacaktır. Aynı zamanda hava taşımacılığı da güçlü bir büyüme gösteriyor. İşler planlandığı gibi giderse, yıllık kar 4 milyar dolara ulaşabilir ve net kar marjı yüzde 16,5 olarak ölçülebilir. Bu da hissedarları ve çalışanları memnun eder. 72.000 çalışanın her birine geçen hafta 2800 dolar tutarında yıllık ikramiye ödenmiştir.

Müşteri memnuniyetiyle pek çok ödül kazanan İstanbul merkezli havayolu, pandemiden her zamankinden daha güçlü çıktı: Almanya’dan gelen ziyaretçilere İstanbul’da akşam yemeğinde ağırlayan Havayolu Genel Müdür Ahmet Bolat “Bu gerçekten bir başarı hikayesi” diye güler yüzle ekliyor. Ve çok daha fazlasını amaçladıklarını ekliyor:

“Önümüzdeki yıl kapasitemizi dünya genelinde yüzde 17, Avrupa’da ise yüzde 20 oranında artıracağız.”

Rekabete karşı bir savaş ilanı. Almanya’daki Türk kökenli yolcuların yüksek fiyatlardan şikâyet etmesinin ardından, 2023 yılı için, aynı zamanda Türkiye’de seçim yılı olan dönem, indirimler ve düşük maliyetli iştirak AnadoluJet’in daha fazla uçuş yapması tartışılıyor. Türk Hava Yolları, Almanya’da istediği kadar havalimanına uçabilmenin avantajını kullanıyor. Şu anda on bir havalimanına sefer sağlanıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir