1. Anasayfa
 2. Airbus

Airbus’tan yeni uçak motoru teknolojisi

Airbus’tan yeni uçak motoru teknolojisi
0

Çevre kirliliği tüm hızıyla artarken şirketler de fosil yakıtlara bir bir veda ediyor. Otomobil markalarının elektrikli modellere geçmesinin ardından uçak firmaları da alternatif yakıtlara yönelmiş durumda. Bu markalardan bir tanesi de Airbus oldu.

Uçaklarda hidrojen yakıt hücreli motor dönemi başlıyor

Airbus, 2035 yılına kadar sıfır emisyonlu uçakların hizmete girmesi hedefinin bir parçası olarak, yeni bir hidrojen yakıt hücreli motor geliştirdiğini duyurdu. Tıpkı hidrojen yakıt hücreli otomobillerde olduğu gibi elektrik motoru kullanacak olan uçaklar, çevreye sadece “su” yayacak

Şirket yeni güç ünitesi ile birlikte uçaklarının yaklaşık olarak 1.000 deniz mili (1.852 kilometre) menzile sahip olacağını ve 100 yolcu taşımasını planlıyor. Airbus, yeni güç ünitesini sıvı hidrojen tanklarını taşıyacak şekilde değiştirilen 380 MSN1 uçağında test etmeyi planlıyor. Bu testlerin 2025 yılını ise bulacağı öngörülüyor.

Şirket henüz yeni teknolojileri hakkında detay vermiş değil. Diğer yandan hidrojen yakıt hücresi teknolojisi otomobiller tarafından uzun zamandır kullanılıyor. Bataryalı elektrikli otomobillere daha düşük verim sunuyor olsalar da daha uzun menzil ve kısa süren yakıt ikmali gibi nedenlerle hidrojen yakıt hücreli motorlar özellikle uçaklar için büyük avantaja sahip.

Hidrojenin uçaklara güç sağlamak için kullanılabilmesi için ise hâlâ aşılması gereken bazı engeller bulunuyor. Normal yakıtın ağırlığına göre dört kat daha fazla hidrojene duyulmasını yanında hidrojenin basınç altında tutulması gerekiyor.

Airbus hidrojen yakıt hücreli motor
Hidrojenin oldukça patlayıcı olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle depolama ve dağıtım için uçak sistemlerinin son derece güvenilir ve dayanıklı olması gerekir. Bu da ekstra ağırlık anlamına geliyor. Yine de, batarya teknolojisinin hâlâ çok ağır olduğunu düşündüğümüzde yakın gelecekte uçaklar için mevcut olan tek seçenek olabilir.

[via ShiftDelete]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir