1. Anasayfa
 2. Haberler

Airbus’ın Meşhur Köpek Sesi

Airbus’ın Meşhur Köpek Sesi
0

Bu sesi bilenler zaten bilir. Bilmeyenlere de #HSM hemen anlatır

Bu ses Airbus’ın ünlü köpek sesi olarak bilinir. “Barking Dog” diye tabir edilen bu ses, uçağın hidrolik sisteminden gelir.

Airbus tipi uçaklarla seyahat ederken, videodaki sesi duyarız. Dünya çapındaki büyük üreticilerden biri olan Airbus’ın A320 ailesi ve A330 tipi uçaklarında kalkış öncesi ve iniş sonrası bu ünlü ses çıkar.

Bu köpek havlamasına benzer ses nereden geliyor?

Sesin kaynağı, Güç Aktarma Birimi veya PTU olarak adlandırılan hidrolik pompadan kaynaklanır. Ses kanada yakın oturanlar tarafından daha fazla duyulur. Güç Aktarma Birimi, hidrolik olarak çalışır. Amaç uçağın hidrolik sisteminde basınç farkının minimum şekilde tutulmasıdır. Bu sistem çalışırken de “havlayan köpek” / “dog barking” olarak bilinen sesi çıkarır.

Sistem genelde, bir motorun kapalı olmasından kaynaklı olarak devreye girer. Kokpit ekibi yakıt tasarrufu için 2 motoru da takside çalıştırmaz. Kalkıştan kısa süre bir öncesine kadar tek motor kapalı kalır, inişten kısa süre sonra da bir motor kapatılır. Bir tarafta güç olmadığından Güç Aktarma Birimi iki taraftaki hidrolik basıncı dengeler.

Sonuç olarak, bu ses endişe edilecek bir durumu göstermemektedir. Bazı yolcular, bunu bir motor arızası olarak düşünse de bir sorun bulunmamaktadır.

#HSM sundu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir