1. Anasayfa
 2. Haberler

Airbus, Qatar Airways kavgasının ortasında A350 tasarım değişikliğini hayata geçiriyor

Airbus, Qatar Airways kavgasının ortasında A350 tasarım değişikliğini hayata geçiriyor
0

Airbus, Qatar Airways ile yüzey hasarı nedeniyle yaşanan ve Perşembe günü güvenlik tartışmasına dönüşen 2 milyar dolarlık anlaşmazlığın ortasında A350 yolcu uçaklarında tasarım değişiklikleri gerçekleştirdi.

İki şirket, metalik yıldırım korumasının alt katmanındaki korozyonun güvenlik üzerindeki etkisi konusunda aylardır mahkemede mücadele ediyor.

Davanın merkezinde, A350 jetlerinin karbon gövdesi ile dış boyası arasında yer alan ve yıldırımların güvenli bir şekilde akıp gitmesini sağlamak üzere tasarlanmış bakır folyodan oluşan bir bölüm yer alıyor.

Reuters ilk olarak Kasım 2021’de Airbus’ın delikli bakır folyo (PCF) olarak bilinen yeni bir tür üzerinde çalıştığını, bunun nedeninin ise mevcut genişletilmiş bakır folyodan (ECF) daha hafif olmasının yanı sıra çatlamayı kolaylaştıracak olması olduğunu bildirmişti.

Katar Perşembe günü Londra’daki bir mahkemeye Airbus’ın bu değişikliği uygulamaya başladığını söyledi ve daha fazla bilgi istedi. Airbus geçen yılın sonlarından itibaren kısmi kullanımını doğruladı.

Bir Airbus sözcüsü, “PCF, 2022 sonundan itibaren teslim edilen uçaklarda arka bölüm parçalarında kullanılıyor” dedi.

Son ön duruşmayı tamamlayan Yargıç David Waksman, yeni tasarımın kullanılmaya başlanmasını dava açısından önemli olarak nitelendirdi.

Qatar Airways hasardan olası bir tasarım hatasını sorumlu tutuyor. Airbus ise eski tasarımın son teknoloji ürünü ve güvenli olduğunu savunuyor.

[via Reuters]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir