1. Anasayfa
 2. Haberler

Airbus, Qatar Airways davasının ‘olumsuz maddi etkisi’ konusunda uyardı – A350

Airbus, Qatar Airways davasının ‘olumsuz maddi etkisi’ konusunda uyardı – A350
0

Uçak üreticisi Airbus, Katarlı havayolu şirketi Qatar Airways’in Airbus uçaklarındaki bir “tasarım hatası” nedeniyle birden fazla uçağı yere indirmek zorunda kaldığı iddiaları üzerine Qatar Airways ile devam eden mahkeme savaşının bir sonucu olarak yatırımcıları “önemli olumsuz etkilerle” karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Airbus yaptığı mali açıklamada, Qatar Airways’in açtığı davanın itibarını ve bilançosunu olumsuz etkileyebileceğini belirtirken, havayolu şirketinin durumu “yanlış nitelendirmesini” reddetti ve “davada kendisini güçlü bir şekilde savunma” sözü verdi.

Ne olmuştu ?

Qatar Airways’in geçtiğimiz Aralık ayında Airbus’ın A350 uçağındaki bir tasarım hatasının, uçağın hızlı ve beklenmedik bir şekilde bozulmasına neden olduğu iddiasıyla Londra Ticaret Mahkemesi’nde dava açmıştı.

Qatar Airways’in Londra’da açtığı dava, Katar Sivil Havacılık Otoritesi’nin (QCAA), uçak operatörünün Airbus’ın tasarımını suçladığı hızlandırılmış bozulma sorununa ilişkin endişeler nedeniyle havayolunun 53 uçaklık A350 filosundan 28’ini yere indirme kararının ardından geldi.

Qatar Airways’in A350’lerinin yere indirilmesi nedeniyle uğradığı kayıplarla ilgili olarak 1 milyar dolar (860 milyon sterlin) tazminat talep ettiği davanın 2023 yılının ikinci çeyreğinde Londra’da görülmesi bekleniyor.

Qatar Airways ayrıca mahkemeden Airbus’ın bozulma sorunlarıyla ilgili tam bir kök neden analizi yapmasını ve bozulma sorunları çözülene kadar Fransız üreticinin Katar’a daha fazla A350 teslim etmesini engelleyen bir emir vermesini talep ediyor.

Bir Airbus sözcüsü City A.M.’e yaptığı açıklamada, firmanın Qatar Airways ile olan anlaşmazlığında “dostane bir çözümden” yana olmaya devam ettiğini belirtirken, üreticinin “yasal dava karşısında şirketimizi, ürünlerimizi ve müşterilerini savunacağını” söyledi.

Sözcü, Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Otoritesi (EASA) ile birlikte yürütülen konuya ilişkin kapsamlı bir değerlendirmenin daha önce “Qatar Airways’in A350 filosunun devam eden operasyonunda uçuşa elverişlilik etkisi ve teknik bir engel olmadığını doğruladığını” söyledi.

Airbus temsilcisi, dünya genelinde yaklaşık 500 A350 teslim edilmiş olmasına rağmen Qatar Airways’in filosunun sadece bir kısmını yere indirdiğini söyledi.

[via cityam]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir