1. Anasayfa
 2. Haberler

Airbus, Qatar A350 davasında belgeleri vermek istemedi

Airbus, Qatar A350 davasında belgeleri vermek istemedi
0

Fransız Airbus ile Qatar çekişmesi devam ediyor

Cuma günü İngiliz bir yargıç, Airbus’ın mahkemeye yanıt verme biçimini kısıtlayan, De Gaulle döneminden kalma yasayı yürürlüğe koyma girişimini, Qatar ile yaşanan yüksek seviyeli anlaşmazlığa engel olduğu için reddetti.

Qatar, Fransız Airbus’a A350’lerde boyalı yüzeye ve yıldırım önleme sisteminde oluşan hasar sebepli 1.4 milyar dolarlık dava açmış ve bunun tasarım kusurundan oluştuğunu savunmaktaydı. Airbus kalite kusurunu kabul ederek, jetlerin güvenliğinin tartışılamaz olduğunda ısrarcı oldu.

İki taraf bu anlaşmazlığı sürdürürken, bazı belge tedarikleri istendi.
Airbus, Fransız şirketlerinin hassas ekonomik ayrıntıları özel bir mekanizma olmadan mahkemeye devri konusuna karşı çıktı. Airbus, 1968 yasalarının devreye almak istedi. Bu sayede, belgeleri vermemek amaçlandı

İletimde sorumlu özel bir komiser atama izni için İngiltere’deki hakime başvuran Airbus, burada negatif yanıt aldı ve Airbus’ın Fransa’da cezai suçlamalara maruz kalabileceğini dile getirdi.
Avukat Rupert Allen, Cuma günkü duruşmada bunun yeni, tuhaf bir şey olmadığını belirtti
Fakat yargıç bunu reddetti.

Bu yasa neden önemli ?

Bu, yasa “french blocking statute” olarak biliniyor. Doğuşu soğuk savaş sırasında ABD kaynaklı olmuş ve bilgilerin sınır dışına çıkmasını engellemeye yarıyordu. Yargıç David Waksman, “konu ile bu yasanın ilişkisinin bir milyon mil mesafesi var” diyerek ironili bir ifade ile eleştirdi.
Yargıç, bunun müdahaleci ve baskıcı bir ifade ediş olduğunu ve isteksiz, savunmasız şekilde duran Airbus’ın, savunması gereken bir yasa olmadığını belirtti. Ayrıca uçak yapımcısını özel ifşa mekanizması talebi konusundaki yavaşlığı nedeniyle eleştirdi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir