1. Anasayfa
 2. Haberler

Airbus ile Qatar Airways Arasında Neler Yaşanıyor ?

Airbus ile Qatar Airways Arasında Neler Yaşanıyor ?
0

Airbus’ın en büyük müşterileri arasında yer alan Qatar Airways, 2022 Dünya Kupası tanıtımı için A350 uçaklarından birisini boyanmak üzere İskoçya’ya gönderiyor. İskoçya’da ana boyası sökülen uçağın gövdelerinde buruşma ve bazı noktalarında çatlaklar tespit ediliyor.

Uçak incelemek için Airbus’ın ana merkezlerinden Toulouse’a gönderilir. Airbus, uçağın gövdesinde bir problem olmadığını ve kullanılan boyanın etkisiyle gövde üstünde bazı problemler olduğunu açıkladı ve güvenlik zaafiyeti yarayacak bir durumun olmadığını belirtti. Fakat Qatar Airways açıklamayı kabul etmeyerek tazminat istedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu olaylar yaşanırken, Qatar Airways filosunda yer alan 21 adet A350 tipi uçakta da aynı sorunlar belirmiş ve bu uçaklar seferlerden çekilmişti. Hatta şirketin filosundan çıkardığı A380 ve A330 tipi uçaklar yeniden seferlere verildi.

Bu esnada A350 kullanan beş farklı havayolundan da benzer haberler geldi fakat bu havayolları uçaklarını seferlerden çekmedi. Çünkü o uçaklarda yaşanan bozulmalar güvenlik sorunu yaratmamıştı. Bu da akıllara Katar ikliminin A350 uçaklarında deformasyon yaratmış olabileceğini getirdi.

 

 

Çünkü French Bee ve Lufthansa gibi orta kuşak ülkelerinden uçuş yapan havayollarının uçaklarında bozulmalar olsa da uçaklar seferlerden çekilmemişti.

Qatar Airways, konuyu mahkemeye taşıyarak bu kusurların maliyetinin fazla olduğunu belirterek 600 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Airbus ise mahkeme devam ederken ilginç bir karara imza atarak şirketin daha önceden vermiş olduğu 50 adet A321neo tipi uçak siparişini iptal etti.

Mahkeme süreci devam ediyor. Airbus, bu problemin şirket tarafından oluştuğunu iddia ederken, Qatar Airways ise Airbus’ı suçluyor. Bakalım nihai karar ne olacak, hep birlikte göreceğiz 😊

Hazırlayan: ”Devrim Kart”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir