1. Anasayfa
 2. Haberler

Airbus Çin’de Boeing’e karşı bir zafer daha kazandı

Airbus Çin’de Boeing’e karşı bir zafer daha kazandı
0

Airbus, Xiamen Havayolları’nın “filo büyümesi için Airbus’a geçerek şirketi en yeni Airbus müşterisi haline getirdiği” haberiyle Boeing’e karşı büyük bir zafer daha kazandı. China Southern grubunun bir parçası olan havayolu şimdiye kadar sadece Boeing uçaklarıyla uçuyordu.

Airbus, Xiamen Havayolları’nın 40 adet A320neo ailesinde görev almak üzere “kesin sipariş verdiğini” söyledi. Liste fiyatlarına göre siparişin değeri 4 milyar ABD Dolarını aşıyor, ancak havayolları genellikle birden fazla uçak siparişi verirken önemli indirimler için pazarlık yapıyor.

Sipariş, 4 Çinli havayolunun – Air China, China Eastern, China Southern ve Shenzhen Airlines – tahmini 37 milyar ABD Doları değerinde 292 Airbus uçağı için toplu sipariş vermesinden yaklaşık üç ay sonra geldi. Pandemi nedeniyle zayıflamış olsa da, dünyanın dört bir yanındaki havayolu şirketleri önümüzdeki yirmi yıl içinde iki katına çıkması beklenen havayolu endüstrisine hazırlanıyor.

Temmuz ayında Hong Kong’da yayımlanan South China Morning Post gazetesi, ABD ile Çin arasındaki jeopolitik gerilimlerin, Pekin’in Boeing yerine Airbus’ı tercih etme kararında “dengeyi değiştirdiğini” yazdı.

Xiamen Havayolları şu anda dokuz Boeing 737-700 ve 131 737-800’den oluşan kısa ve orta mesafeli bir filoya sahip. Ayrıca China Southern’in leasing kolu olan CSA Leasing aracılığıyla, Haziran 2018 ile Mart 2019 arasında 10 adet MAX 8 teslim aldı. Bu uçaklar MAX’in Mart 2019’da yere indirilmesinden bu yana depoda tutuluyor. Çinli havayolları MAX operasyonlarına devam etmek için halen nihai onayı bekliyor ve yakın zamanda çözüme gidilmesi bekleniyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir