1. Anasayfa
 2. Airbus

Airbus 700 teslimat hedefinde pes ettiğini doğruladı

Airbus 700 teslimat hedefinde pes ettiğini doğruladı
0

Airbus 6 Aralık’ta yaptığı açıklamada, tedarik zincirindeki kısıtlamalarının, Airbus’ın 2022’de 700 uçak teslimat hedefini sürdürmesini imkânsız hale getirdiğini belirtti. Kasım teslimatları da dahil olmak üzere bu yıl 563 uçak teslim edildi. Bu durumda 700’e ulaşmak için geriye 137 uçak kalıyor ki bu da mevcut koşullarda gerçekçi değil. A320neo ailesinin ayda 65’e yükselme oranı da düzenlenecek.

Airbus 700 teslimata ulaşılamayacağını teyit etti

Airbus, Kasım ayında gerçekleştirdiği 68 ticari uçak teslimatına ve karmaşık faaliyet ortamına dayanarak, 2022 yılında “yaklaşık 700” ticari uçak teslimatı gerçekleştirme hedefinin artık ulaşılamaz olduğunu düşünüyor. Yapılan basın açıklamasında, nihai rakamın yine de “yaklaşık 700″ teslimat hedefinin önemli ölçüde altında kalması beklenmiyor” denildi.

CEO Guillaume Faury geçen hafta verdiği bir röportajda tedarik zincirinin olması gerekenin altı ay gerisinde olması nedeniyle 700’e ulaşmanın zor olacağını söylemişti. Kritik parçalar arasında CFM ve Pratt & Whitney’den motorların yanı sıra iç mekanın bazı unsurları da yer alıyor.

Geçen hafta Münih’te düzenlenen Airbus Zirvesi sırasında, Operasyon Direktörü Alberto Gutiérrez şunları söyledi: “Geçen yıl teslimat planımızı başlattığımızda tedarik zincirinin bugünkünden farklı bir durumda olacağını düşünmüştük. Yıl boyunca, sadece Airbus’ı değil tüm tedarik zincirini etkileyen çeşitli sorunlar keşfettik. Ortaya çıkan sorunları çözebilmek için şirket içinde esneklik oluşturuyoruz. Sadece 1. kademe tedarikçilere değil, 2., 3. ve 4. kademe tedarikçilere de bakıyorduk ve bunları çözmeyi başardık. Eskiden ‘tam zamanında’ olduğumuzu söylerdim ama artık ‘her ihtimale karşı’ durumundayız.”

Gerçek teslimat hedefi 720 idi

Airbus yıla 720 uçak teslimatına ulaşmayı öngörerek başladı, ancak Faury, Şubat ayında bu sayıya ulaşmanın son derece zor olacağını itiraf etti. Yılın ilk yarısındaki kazanç açıklamasında, uçak üreticisi hedefini 700 uçağa düşürdü. Ekim ayında ve 3. Çeyrek kazanç açıklamasında Airbus bu veriyi korudu.

Her ne kadar Kasım ayındaki 68 teslimat bu yılın en yüksek verisi olsa da (Mart ayı 63 ile en yakın idi) Aralık ayında 137 uçağın teslim edilmesi gerçekçi değil. Airbus bu ay 21 uçak teslim etti ve bu yılın bitmesine 25 gün kaldı, ancak buna Noel de dahil. Daha az teslimata rağmen Airbus, birleşme ve satın almalar öncesinde 22 mali yılı için 5,5 milyar Avro Düzeltilmiş FVÖK ve 4,5 milyar Avro serbest nakit akışı beklentisini koruyor. Airbus 2022 teslimatlarını 10 Ocak’ta açıklayacak.

A320neo ailesi hızlanıyor

Tedarik zincirinin tam olarak toparlanmasındaki 6 aylık gecikmenin 2023 teslimatları üzerinde de etkisi olacak. “Bu karmaşık ortamın daha önce beklenenden daha uzun süre devam edeceğini dikkate alan Airbus, A320 Ailesi’nin hızını 2023 ve 2024 için 65 verisine ayarlayacaktır. Airbus, on yılın ortasında (2025) 75 verisine ulaşma hedefini koruyor” denildi. Faury Temmuz ayında 65 hedefinin 2023 sonundan 2024 başına erteleneceğini duyurmuştu, ancak son yorumlar bunun 2024’e kadar uzayacağının bir göstergesi.

[via AirInsight]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir