1. Anasayfa
 2. Haberler

Air Astana, Uzun Vadeli Büyüme Hedeflerini Açıkladı

Air Astana, Uzun Vadeli Büyüme Hedeflerini Açıkladı
0

Air Astana Grup, 2022’de, yılın ilk yedi ayında taşınan 3,9 milyon yolcu ile güçlü bir yolcu büyümesi yaşadı ve bu 2021 yılının aynı dönemine göre %9’luk bir artışı temsil ediyor. Londra ve İstanbul’a uçuşların artmasının yanı sıra, Yunanistan’daki yeni uçuş rotalarının lansmanı ile birlikte uçuş ağını da genişlemektedir. Önümüzdeki aylarda Dubai, Delhi ve Phuket’e olan uçuşlar önemli ölçüde artırılacak ve Asya ağının yeniden inşasında önemli bir adımı temsil eden Bangkok’a hizmetler yeniden başlayacak.

Grubun geleceğe yönelik planlarının büyüme açısından olumlu olması ve 2025 yılına kadar filosunu 59 uçağa çıkarmayı planlamasıyla birlikte, eğitim ve bakımdaki kapasitesini geliştirme ihtiyacı da beraberinde geliyor.
Air Astana Grup 2022’nin geri kalan kısmında, Air Astana için iki Airbus A321LR uçağını teslim alarak filosundaki A321LR uçak sayısını 10’a çıkaracak, FlyArystan için ise üç Airbus A320neo uçağını filosuna ekleyerek filosundaki A320Neo uçak sayısını 4’e çıkaracak. Air Astana Grup, filosuna, 2020 ortası ile Mart 2022 arasında 13 yeni uçak ekledi ve 2025 ortalarına kadar 24 uçağı daha filoya katacak. Bu filo modernizasyon süreci, bazı eski uçakların kademeli olarak değiştirilmesiyle yapılacak.

Grubun uçuş ekibi eğitim kapasitesi, bu yıl içinde Nur-Sultan’da 10 Milyon ABD dolarına mal olacak, yeni bir merkezin açılmasıyla önemli ölçüde genişletilecek. Eğitim merkezi, ülkede bir ilk olarak tam uçuş simülatörü ile donatılacak ve yalnızca pilot eğitim verimliliğini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda Kazakistan dışındaki pahalı eğitim ihtiyacını azaltmaya yardımcı olacak. Önümüzdeki 10 yıl içinde 18 Milyon USD kadar tasarruf sağlayacak. Ayrıca, Grup yakın gelecekte bölgesel bazda şirket içi bakım kapasitesini genişletmeyi planlıyor. Bu iki gelişme, Air Astana’nın mürettebat eğitimi ve mühendislik hizmetleri açısından bölgesel bir lider olarak kalmasını sağlıyor.

Air Astana Grup Başkanı ve CEO’su Peter Foster yaptığı açıklamada, “Air Astana, bu yıl benzeri görülmemiş bir dizi operasyonel zorluğa rağmen hızla toparlandı, yolcu trafiği yüzde 9 arttı ve koltuk kapasitesi Ocak ve Temmuz arasında geçen yılın aynı dönemine göre marjinal bir şekilde arttı. Gelecekte hem uluslararası hem de yerel pazarlarda devam eden büyümenin güçlü beklentisi göz önüne alındığında, Grubun uzun vadeli hedeflere ulaşmak için yeni pilot eğitim ve bakım tesislerine yatırım yapmakla birlikte, filosunu önemli ölçüde genişletmesinin zamanı geldi.” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir