1. Anasayfa
 2. Air Astana

Air Astana 22. yıldönümünü kutlarken yeni başarılara imza atıyor

Air Astana 22. yıldönümünü kutlarken yeni başarılara imza atıyor
0

Air Astana 22. yıldönümünü kutlarken yeni başarılara imza atıyor

Air Astana, Almatı-Astana arasındaki ilk seferini 15 Mayıs 2002’de başlatmış ve geçtiğimiz 22 yıl boyunca güçlenerek yoluna devam etmiştir. Bu süre zarfında Air Astana, ödüllü müşteri hizmetleri, operasyonel verimlilik, yüksek güvenlik standartları ve hissedarların veya devlet finansmanının desteği olmaksızın istikrarlı bir şekilde karlılığı ile ün kazanmıştır. Bayrak taşıyıcı havayolu Air Astana ve düşük maliyetli taşıyıcı FlyArystan’dan oluşan Air Astana Grubu, şu anda filo büyüklüğü ve gelir açısından Orta Asya ve Kafkasya’daki en büyük havayolu grubudur.

Yirmi yılı aşkın süredir elde edilen olağanüstü başarılar, Air Astana Grubunun Şubat 2024’te Kazakistan Menkul Kıymetler Borsası, Astana Uluslararası Borsası ve Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda başarılı bir şekilde halka arz edilmesiyle sonuçlandı. Bu önemli kurumsal dönüm noktası, 2023 yılında devam eden finansal başarının ardından geldi ve grup 1.175 milyon USD ciro üzerinden 68,7 milyon USD net kar elde etti. Grup 2023 yılında 100 milyon USD’nin üzerinde vergi ödemiş ve personel gelişimine yaklaşık 7 milyon USD yatırım yapmıştır.
Air Astana Group CEO’su Peter Foster “İş dünyasında 22. yılımızı geride bırakırken kutlayacak çok şeyimiz var. Sadakatleri ve destekleri için çalışan 6.000’den fazla iş arkadaşıma ve bizi tercih eden milyonlarca müşterimize minnettarım,” şeklinde konuştu.

Air Astana Group geçtiğimiz 12 ay boyunca filosunu büyütmeye devam etti ve şu anda Airbus, Boeing ve Embraer dan oluşan 51 uçaklı bir filo ile faaliyet gösteriyor. Yeni uzun menzilli uçuşlarda kullanılacak üç adet geniş gövdeli Boeing 787’nin ilki 2025 yılında olmak üzere, 2026 yılı sonuna kadar daha fazla teslimat yapılması planlanıyor.
2023 yılı boyunca Air Astana ve FlyArystan toplam 8,1 milyon yolcu taşımış ve uçuş ağı, 63 noktaya hizmet veren, 90’dan fazla uluslararası ve iç hat rotasına genişlemiştir. Başlıca uluslararası pazarlar arasında Orta Asya, Çin, Almanya, Hindistan, Suudi Arabistan, Güney Kore, Türkiye, BAE ve İngiltere’deki destinasyonlar yer almaktadır.
Air Astana Grup, Eylül 2023’te Astana’da Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA) tarafından sertifikalandırılan ve acil durum eğitim simülatörleriyle birlikte tam uçuş simülatörü ile donatılmış yeni Uçuş Eğitim Merkezini resmen açtı. Teknik alanda ise havayolu, bir Airbus uçağındaki ilk altı yıllık C-Check’ini başarıyla tamamladı.
Air Astana, hizmet mükemmelliği sunmaya yüksek öncelik vermeye devam ediyor. Orta ve Güney Asya bölgesinde “En İyi Uçak İçi Hizmet” ve “En İyi Eğlence Sistemi” dallarında APEX Ödüllerini almaktan memnuniyet duydu. Havayolu ayrıca 2011 yılından bu yana on birinci kez “Orta Asya ve BDT’deki En İyi Havayolu” dalında Skytrax World Airline ödülünü aldı.

Şirket sosyal sorumluluğa da önem veriyor. Air Astana, 2023 yılında üstün yetenekli çocuklar için “Zhas Kyran” adlı bir seyahat destek programı başlatmış ve ayrıca bu yılın başlarında Kazakistanda meydana gelen selden etkilenen çeşitli bölgelere yardım etmek için katkıda bulunmuştur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir