1. Anasayfa
 2. Haberler

Ahmet Bolat, Gündemi Değerlendirdi

Ahmet Bolat, Gündemi Değerlendirdi
0

THY Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, Kurt Hofmann’a gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

UNITED – EMIRATES’IN SES GETİREN İŞBİRLİĞİ

Bolat, United-Emirates anlaşmasına atıfta bulunarak, “Star Alliance üyesi olan United ile stratejik iş birliğimize büyük önem veriyoruz, ancak günümüzde Star üyesi olmayan üyelerle yeni ortaklıklar ortaya çıkıyor. Asıl olan şu ki bir fırsat yakalarsanız bundan memnunuz. Biz bir şey olacaksa, her iki taraf için de iyi olması gerektiğine inanıyoruz.”

Bolat, United ile THY arasındaki işbirliğine de değindi. THY, İstanbul’dan ABD’deki 12 noktaya ve United veya JetBlue ile bağlantılı hizmetleri olan 44 diğer noktaya uçuşlar gerçekleştiriyor. United, merkezlerimizi ABD’ye bağlayacaksa bu Türk Hava Yolları olarak önceliğimizdir” dedi. “Hedefimiz United ile daha fazla iş birliği yapmak. Nihayi hedefimiz ise yine İstanbul’a uçmaları” dedi.

THY B777’LERI INDIGO İÇİN UÇACAK

Türkiye’nin son dönemde girdiği bir diğer stratejik iş birliği ise Yeni Delhi merkezli IndiGo ile. Bolat, bu ortaklığı yoğunlaştırma niyetini açıkça belirtti.

IndiGo, tamamı Airbus operatörü olan A320 ailesinden oluşan devasa bir filoya sahip. Bolat, iş birliğine atıfta bulunarak, “Onlardan farklı bir uçak kullanmalarını isteyemeyiz” dedi, “ama sonra onlara ‘Neden bizden bir 777’yi ekibiyle birlikte kiralamayasınız?’ diye sorduk ve kabul ettiler” dedi.

Ortaklığın nedeni Hindistan ile Türkiye arasındaki müthiş talep. 1 Aralık’tan itibaren IndiGo, Türk pilotlar tarafından uçurulan ekibiyle birlikte kiralanmış 777-300ER’ler Mumbai-İstanbul hizmetine başlayacak.

Başkan Ahmet Bolat, “Hedefimiz bu iş birliğini geliştirmektir. Her iki şirket de birlikte çok yakın çalışıyor. Ayrıca frekansları artırmak ve belki de Delhi’den İstanbul’a uçmak da hedeflerimiz arasındadır,” dedi.

Bolat düzenlemenin her iki havayolu şirketi için de iyi sonuç vereceğini umuyor. “Elbette Boeing 777’nin Airbus A320’den daha büyük işletme maliyetleri var” dedi. Ayrıca ekibiyle birlikte kiralık 777 sayısını üçten altıya çıkarma olasılığının da olduğunu ekledi.

TÜRK HAVA YOLLARI, PANDEMİ SONRASI HIZLI TOPARLANDI

Türk Hava Yolları, 2022’nin üçüncü çeyreğini (Q3), Bolat’ın havayolunun operasyonel çevikliğine ve artan talebi karşılama kabiliyetine atfettiği 1,5 milyar dolarlık net kârla tamamladı.

Bolat, “Pandemi sonrası verimsizlikleri nedeniyle diğer havayollarından gelen yolcu artışı olacağını bekliyorduk,” dedi. “Biz Türk Hava Yolları’ndan çalışan çıkarmadık ve bu da yeniden başlamamıza yardımcı oldu.”

Türk Hava Yolları’nın üçüncü çeyrek toplam geliri, 2019’un aynı çeyreğine göre 52% artarak 6,1 milyar dolar oldu. Üçüncü çeyrekte toplamın yaklaşık 14%’ünü oluşturan kargo gelirlerinin, 2019’un aynı dönemine göre 110% artarak yaklaşık 880 milyon dolar gelir sağladığı açıklandı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir