1. Anasayfa
 2. Haberler

Abdulkerim Çay: THY, öğrencilerin en çok çalışılmak istediği şirket

Abdulkerim Çay: THY, öğrencilerin en çok çalışılmak istediği şirket
0

Türk Hava Yolları İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, THY’nin genç istihdamını odak noktalardan biri olarak gördüğünü belirterek, “Gençlerden beklentimiz, daima yenilikçi fikirler sunmaları. Biz de kendilerini geliştirmeleri için onları sürekli teşvik ediyor; farklı programlarımızla ve THY Havacılık Akademisi ile eğitim imkânı sunuyoruz” diye konuştu.

Çay, genç çalışanları istihdam ettikten sonra kendilerini geliştirmeleri için onları sürekli teşvik ettiklerini ve tüm çalışanların potansiyellerini ortaya çıkarmaları ve yeteneklerini geliştirmeleri için THY Havacılık Akademisi ile farklı alanlarda eğitim alma imkânı sunduklarını da belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Çalışanlarımızın uzmanlaşmalarını desteklemek ve eğitim imkanlarına ulaşmalarını daha kolay hale getirmek amacıyla bazı kamu ve vakıf üniversiteleriyle işbirlikleri yapıyoruz. Bu doğrultuda çalışanlarımıza çalışma saatleri ile uyumlu ve derslerin kendi eğitim binalarımızda gerçekleştiği yüksek lisans programları sunuyoruz. Kurum politikamız gereği genç yetenekleri bünyemize kazandırıp, kurum içi deneyim ve eğitimlerle profesyonelleştirme amacında olduğumuz için genç istihdamını odak noktalarımızdan biri olarak görüyoruz.”

Havacılık sektöründe dünyanın önde gelen markalarından biri haline gelen Türk Hava Yolları’nın (THY), öğrenciler arasında en çok çalışılmak istenen şirket olduğunu belirten Türk Hava Yolları İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, “Türkiye’nin bayrak taşıyıcı markası olarak ülkemiz gençlerinin kariyerine yön veren; hem kişisel hem de mesleki gelişimlerine katkıda bulunan çok önemli işe alım programlarını hayata geçirdik. Ülkemiz gençlerine sunduğumuz istihdam projeleriyle Türkiye’nin daha nitelikli bir insan kaynağıyla geleceğe hazırlanmasına katkı sağlıyoruz” dedi. Bireysel ve kurumsal üyelerin iş ve aday arama süreçleri için çözüm getirmeyi amaçlayan Yenibiriş’e konuşan Abdulkerim Çay, “THY bünyesindeki genç çalışanlarımızdan beklentimiz bize daima çağın ve teknolojinin imkanlarından faydalanarak yenilikçi fikirler sunmaları” diyerek, bu anlamda potansiyel bir THY çalışanının teknolojiyi takip etmesini, teknolojik okuryazarlık yeteneklerinin gelişmiş olmasını önemsediklerini söyledi.

TAM ZAMANLI KARİYER FIRSATI

“Çalışma hayatına yeni başlayacak olan lisans öğrencilerine ve yeni mezun gençlere yönelik olarak oluşturduğumuz ‘Take-Off Jr.’, ‘Take-Off 101’ ve ‘Take Off-101 (Anadolu Part Time)’ programlarımız ile ülkemiz gençlerine kariyerlerini havacılık sektöründe şekillendirme fırsatı sunuyoruz” diyen Abdulkerim Çay, “Take-Off Jr. programımızda değerlendirme süreçlerini başarıyla tamamlayan yetenekli ve dinamik gençler tam zamanlı çalışma düzeniyle Türk Hava Yolları ailesinin birer üyesi oluyor. Lisans son sınıf öğrencileri ve yeni mezunların başvurabileceği programımızla, iyi derecede İngilizce bilen, iletişimine ve gelişimine önem veren, yeni ve uygulanabilir fikirler üretebilen, takım çalışmasına yatkın gençlere farklı birimlerde çalışma fırsatı sunuyoruz. ‘Take-Off 101’ programımızda 3. sınıf öğrencisiyken değerlendirme süreçlerine katılan ve süreçleri başarıyla tamamlayan öğrenciler, 4. sınıfta eğitimlerine devam ederken yaklaşık bir yıl boyunca yarı zamanlı olarak çalışma fırsatı buluyor. Part-time çalışma süreciyle öğrenciler teorik bilgilerini pratiğe çevirme imkânı buluyorlar. Part-time çalışma dönemlerini başarıyla tamamlalayan gençlerimizi ise sonrasında tam zamanlı olarak işe almak üzere değerlendiriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Abdulkerim Çay, şunları söyledi: “Take Off 101 (Anadolu Part Time) programımız ise belirli illerdeki istasyonlarımızda üniversite 3. sınıf öğrencilerinin 6 ay boyuna çalıştıkları ve iş tecrübesi elde ettikleri bir önemli program. Bu sene bu üç programla toplam 617 gencimizi Istihdam ettik. Yurt içindeki programlarımızın yanı sıra yurt dışında yeni yetenekleri bünyemize katmak amacıyla Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda ve İsviçre’deki öğrenciler için ‘Take Off Vocational Experience’ programını da hayata geçirmiş bulunuyoruz. Bu programla öğrenimlerine devam etmekte olan ve havacılık sektörüne ilgi duyan öğrencilere kurumumuzda bulunan farklı departmanlarda deneyim elde etme ve tam zamanlı kariyer fırsatı sunuyoruz. Önümüzdeki dönemlerde de bu programlarımızla genç istihdamına katkı sağlamaya, ülkemizin ve havacılığın geleceğine yön vermeye ve gökyüzünün rekabetçi ve hızlı gelişen kapılarını gençlerimize açmaya devam edeceğiz.”

“Ortaklığımızda, çalışanlarımız arasında fırsat eşitliği daima gözetilir ve hiçbir çalışanımıza ırk, renk, cinsiyet, milliyet, din, engellilik, yaş, ailevi durumlarından ötürü ayrımcılık yapılmaz” diyen Çay, kadın çalışan oranının yüzde 47.1, erkek çalışan oranının ise yüzde 52.9 olduğu bilgisini verdi. “THY olarak mesai saatlerimizde esnek saatler uygulamasını sürdürüyoruz” diyen Çay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sayede ebeveyn olan çalışanlarımız çalışma saatlerini çocuklarının okul saatlerine göre planlayabiliyor; akşam saatlerinde bir işleri olduğunda erken gelerek erken çıkabiliyorlar. Yüksek lisans eğitimini sürdüren çalışanlarımız eğitim gördükleri üniversiteye ulaşım planlamasını bu esneklik kapsamında gerçekleştirebiliyor. Devletin sağladığı 16 haftalık doğum iznine 4 hafta daha ekleyerek (sendikal izin) kadın çalışanlarımızın toplam ücretli izin süresini 20 haftaya çıkardık. İstanbul Havalimanı’nda çalışanlarımızın çocukları için uçuş çalışanlarımızı da düşünerek 7/24 faaliyet gösterecek bir kreş açma projesi üzerinde çalışıyoruz.”

‘YABANCI DİL FARK YARATIYOR’

Gençlerin çalışmak istedikleri sektör ne olursa olsun kendilerini geliştirmeleri gereken bazı ortak yetkinlikler olduğunu kaydeden Çay, bu yetkinliklerin; teknolojiyi yakından takip etme, yenilikçilik, sürekli öğrenme ve gelişime açık olma, takım çalışmasına yatkın olma, zaman yönetimi, çözüm odaklılık, insan ilişkileri ve analitik düşünme olduğunu söyledi. “Havacılık dilinin İngilizce olması dolayısıyla adaylarımızdan İngilizce yetkinliklerini de üst seviyede geliştirmelerini bekliyoruz” diyen Çay, “Dünyanın en çok ülkesine uçan hava yolu olarak 129 ülkede faaliyetimiz var. Bu nedenle İngilizcenin yanı sıra öğrenilecek diğer dillerin de fark yarattığını söylemek yerinde olacaktır” yorumunu yaptı.

GENÇLERDE ARANAN 5 TEMEL YETKİNLİK

THY’nin yeni işe başlayacak gençlerde aradığı 5 temel yetkinliği şu sözlerle açıklayan Abdulkadir Çay, “Bunlar kurumsal kültür, iletişim becerisi, sürekli öğrenme ve kişisel gelişim, takım çalışması ve dayanışma, son olarak da analiz etme ve problem çözme. Ortaklık çalışma kültürümüzün temelinde ‘Birlikte Farklıyız’ değerlerimiz yer alıyor. Yaklaşık 30 bin kişiden oluşan THY ailesi olarak ortak değerlerimiz ‘Aileyiz’, ‘Misafirperveriz’, ‘Takımız’, ‘Çeviğiz’ ve ‘Güveniliriz’dir ve bu değerler, temel çalışma prensiplerimizi ve kültürümüzü yansıtır” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir