1. Anasayfa
 2. Haberler

ABD’nin tüm dünyadan sakladığı nükleer kapasiteli uçak: B-21 Raider bu yıl halka arz edilecek

ABD’nin tüm dünyadan sakladığı nükleer kapasiteli uçak: B-21 Raider bu yıl halka arz edilecek
0

Northrop Grumman’ın web sitesinde bile görsellerini paylaşmadığı B-21 bombardıman uçağı büyük merak uyandırıyor.

Cumhuriyetçi Senatör Mike Rounds ABD Hava Kuvvetleri’nin B-21 Raider gizli bombardıman uçağının bu yıl içinde halka açılacağını açıkladı.

Gizli projeye resmi olarak erişimi olan tek yetkili Rounds, Palmdale’deki Northrop Grumman uçak montaj hattını ziyaret sonrası yaptığı açıklamada,:

Ziyaretimde aldığım bilgilerin çoğu gizli olsa da, B-21’in zamanında ve bütçeye uygun olduğunu bildirmekten memnuniyet duyuyorum. Halk, B-21’yi bu yıl içinde görebilecek.

ABD Hava Kuvvetleri ve üretici Northrop Grumman’a göre B-21 Raider’ın en büyük özelliği hem konvansiyonel hem de nükleer silah taşıma kapasitesine sahip, çift yetenekli bir delici vuruşlu hayalet bombardıman uçağı olması.

Hava Kuvvetleri, B-21 Raider’ın B-1 Lancer ve B-2 Spirit’in yerini almasını ve B-52 Stratofortress ile birlikte gelecekteki bombardıman filosunun belkemiğini oluşturmasını planlıyor. Yeni gizli bombardıman uçağı, mevcut ABD bombardıman filosunun elde edemediği düşman hava savunmalarının yük kapasitesini, operasyonel menzilini ve nüfuz edilebilirliğini sağlamayı amaçlıyor.

Hava Kuvvetleri B-21 Raider bombardıman uçağının, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (ISR), elektronik saldırı ve iletişim dahil olmak üzere geleneksel Uzun Menzilli Saldırı için tek başına kullanılabilecek.

B-21 Raider ayrıca hem insanlı hem de insansız görevleri yerine getirebilecek şekilde tasarlandı. Konvansiyonel tarafta B-21 Raider, geniş bir mesafede doğrudan saldırı mühimmat karışımını taşıyabilecek ve konuşlandırabilecek.

[via Yenişafak]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir