1. Anasayfa
 2. Haberler

ABD’nin ‘sızıntı’ korkusu İsrail’i etkiledi. Pilotlara F-35 yasağı

ABD’nin ‘sızıntı’ korkusu İsrail’i etkiledi. Pilotlara F-35 yasağı
0

Bilgi güvenliği ve teknoloji sızıntısı endişesi ABD’ye F-35 savaş uçaklarında yeni kararlar getirtti. ABD Savunma Bakanlığı ve istihbarat yetkilileri, bilgi sızıntılarının önüne geçmek için yabancı pasaportlu İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) pilotlarının F-35 savaş uçaklarını kullanmalarını yasaklıyor.

Postun haberine göre; ABD’nin bu hamlesi, bilgi güvenliğine ve çıkarlarının korunmasına giderek daha fazla odaklanılmasından kaynaklanıyor. Sonuç olarak kaynaklar, IAF’ın bu şartı kabul ettiğini ve F-35 Adir uçaklarına çift pasaportlu pilot atamaktan vazgeçtiğini iddia ediyor.

F-35I ADİR SAVAŞ UÇAKLARI

İsrail’in kendi şartnamelerine göre tasarlanan “F-35I Adir” uçakları F-35’in bir başka versiyonu olabilecek nitelikte. Zira ABD, İngiltere dahil kimseye hak tanımadığı kaynak koduna tam erişim izni sayesinde kendi üretimi mühimmatların entegrasyonunu tamamlamaya başladı. Bununla beraber İsrail, motor ve kritik parçalar dahil olmak üzere uçağın bakımını kendi ülke sınırları içerisinde yapmak için ABD’den güvence alan bir ülke konumunda bulunuyor.

ENVANTERDE 36 UÇAK

İsrail tarafından toplam 50 adet sipariş verilen F-35 uçaklarının teslimatının 2025 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. An itibariyle İsrail’in şu an envanterinde bulunan F-35 sayısı ise geçtiğimiz aylarda yapılan 3 adetlik teslimatla 36’ya yükselmişti.

[viq Tgrt]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir