1. Anasayfa
 2. Haberler

AB’de Schengen için orta yol: Kolaylık anlaşması askıya

AB’de Schengen için orta yol: Kolaylık anlaşması askıya
0

İngiliz Financial Times gazetesi, Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarının bu hafta Rusya ile vize kolaylığı sağlayan anlaşmanın askıya alınmasını desteklemeyi planladıklarını yazdı.

Financial Times’ın kendi kaynaklarına atıfla yayınladığı haberde, Rusya ile vize kolaylığı sağlayan anlaşmanın askıya alınması konusunun 30-31 Ağustos’ta Prag’da yapılacak olan AB Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda ele alınmasının planlandığı kaydedildi.

Habere göre AB, bazı ülkelerin Rusya vatandaşlarına vize verilmesinin yasaklanmasına yönelik çağrıları sonrasında Ruslara verilen vize sayısını azaltmak için önümüzdeki hafta bu önlemi desteklemeyi planlıyor.

Avrupalı yetkililer ayrıca yılın sonuna kadar Ruslara verilen vizeler ile ilgili daha radikal değişikliklerin yapılabileceğini belirtiyor.

Bununla birlikte Avrupa Komisyonu’ndan Sputnik’e yapılan açıklamada AB üye devletlerinin bağımsız olarak Ruslara verilen vizelere kısıtlama getirebileceklerini, ancak her halukarda vize verilmesini gerektiren insani durumlar, AB’de bulunan aile fertleri ve gazeteciler ya da muhalifler gibi insan kategorilerin olacağı hatırlatıldı.

Son zamanlarda Batı’da Rus vatandaşlarına vize verilmesinin durdurulması ve ülkelerin Rusların girişine kapatılması yönünde giderek artan çağrılar söz konusu.

Estonya, vize yasağını desteklemiyor, Finlandiya hükümeti ise daha önce ülkenin Rusya’daki vize başvurularının sayısını eylül ayının başından itibaren yarı yarıya azaltarak günde 500’e indireceğini duyurmuştu. Ayrıca Letonya parlamentosu, AB ülkelerini Rusya ve Belarus vatandaşlarına vize verilmesini durdurmaya çağıran bir bildiri kabul etti.

[via Sputnik ]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir