1. Anasayfa
 2. Haberler

ABD Başkanı Biden, uçak biletlerinde gizli ücretlerle mücadele için yeni kurallar açıkladı

ABD Başkanı Biden, uçak biletlerinde gizli ücretlerle mücadele için yeni kurallar açıkladı
0

ABD Başkanı Joe Biden Pazartesi günü, havayolları ve seyahat sitelerinin müşterilerden alınabilecek ek ücretler konusunda daha şeffaf olmalarını gerektiren ve “bütçeleri zorlayan” “gereksiz gizli ücretlerle” mücadele eden yeni kuralları açıkladı.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından CNN ile paylaşılan taslak bir haber bültenine göre, önerilen kural kapsamında, havayolları ve seyahat siteleri “çocuğunuzla birlikte oturmak için, uçuşunuzu değiştirmek, iptal etmek için, check-in veya el bagajı için alınan tüm ücretleri ekranda – bir uçak bileti ilk kez görüntülendiğinde – açıklamak zorunda kalacaklar”.

Biden, yeni düzenlemelerin taşıyıcılar arasında rekabetin artmasına yol açacağını savundu.
“Rekabetin olmadığı kapitalizm, kapitalizm değildir” dedi. “Bu sömürüdür.”

Örneğin Biden, bazı havayolu şirketlerinin çocuklu ailelerin birlikte oturması için ücret talep ettiğini söyledi. Bazı havayolu şirketleri, havayolu tarafından iptal edilen uçuşlar için bile müşterilerden uçuş değişikliği ücreti talep ediyordu.

Biden, “Uçuşunuzu iptal ediyorlar ve yeniden rezervasyon yaptırmak için ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz,” dedi. “Hadi ama dostum. Bu hiç adil değil. Adil değil.”

Biden’ın yorumları Beyaz Saray Rekabet Konseyi’nin bir toplantısı sırasında geldi. Biden, grubun ayrıca banka kredili mevduat ücretlerini ve cep telefonu operatörü fesih ücretlerini düşürmeyi veya ortadan kaldırmayı da incelediğini söyledi.

Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg Pazar günü yaptığı açıklamada, yolcuların bilet almadan önce uçuşlarının gerçek maliyetini bilmeyi hak ettiklerini söyledi.

“Önerilen bu yeni kural, havayolu şirketlerinin aldıkları ücretler konusunda müşterilerine karşı şeffaf olmalarını gerektirecek ve bu da yolcuların bilinçli kararlar vermelerine ve tasarruf etmelerine yardımcı olacaktır” dedi.

ABD’nin önde gelen havayolu şirketlerini temsil eden bir ticaret grubu olan Airlines for America, CNN’e yaptığı açıklamada şunları söyledi “A4A üyesi yolcu havayolları -bunlar birbirleriyle kıyasıya rekabet halinde – ilk sonuç ekranından inişe kadar tüketicilere zaten şeffaflık sunmaktadır. ABD havayolu şirketleri, fiyatlar, ücretler ve bilet koşullarına ilişkin açıklık da dahil olmak üzere en yüksek kalitede hizmet sunmaya kararlıdır.”

“A4A yolcu taşıyıcıları web sitelerinde uçak biletlerinin satışına ilişkin ayrıntılar sunarak tüketicilere bir biletin toplam maliyetine ilişkin açıklık sağlamaktadır. Bu, birçok yurt içi tek duraklı, gidiş-dönüş biletinin %20’sinden fazlasını oluşturan uçak biletlerindeki vergi ve devlet harçlarına ilişkin şeffaflığı da içermektedir.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir