1. Anasayfa
 2. HSM

60 UÇAK TÜRK TESCİLİNE GEÇİYOR

60 UÇAK TÜRK TESCİLİNE GEÇİYOR
0

Rusya – Ukrayna savaşı devam ederken, havacılık sektörüne de farklı yansımaları oluyor. Bu yansımaların en dikkat çekeni ise, uçak kiralayan batılı şirketlerin Rusya’ya koyduğu bakım&sigorta amborgosunun yanı sıra, uçakları geri çağırması oldu. Ayrıca Türkiye’nin de en önemli ekonomik ayaklarından birinin, turizm olduğu da ele alındığında kompleks bir durum oluşuyor.

 

Sahibi Türk olan Rusya merkezli tur şirketlerinin yaz sezonu için Türkiye’ye yönelik rekor rezervasyonları mevcuttu fakat Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle hem ekonomik olarak hem de Rusya’nın ambargolara maruz kalması nedeniyle bu rezervasyonların bir kısmının iptal edileceği ön görülüyor.

Resim

Rusların yaz aylarında en fazla tercih ettiği ülkelerin başında Türkiye geliyor. Rusya’nın Türkiye’yi güvenli ülke olarak açıklaması ve Türkiye’nin de Rusya’ya karşı yaptırım kararı almaması bu yaz sezonunda da Rusların Türkiye’ye geleceğini işaret ediyor.

Uçak ambargosu yaşayan tur şirketleri çözüm için farklı yollar arıyor.

Sahibi Türk olan Coral Travel (Royal Flight), Anex Tour (Azur Airlines) ve Pegas Touristic (Nordwind) uçaklarının bir kısmını Türkiye’de kurulacak bir şirkete devrederek uçuşlarını problemsiz bir şekilde yapmayı amaçlıyor.

Ayrıca Avrupalı kiralama şirketlerinden kiralanan uçakların, kiralama şirketlerine iade edilmesi planlanıyor. Maliyeti yüksek olan geniş gövdeli uçakların iadesi, maliyeti daha az olan dar gövdeli uçakların ise Türk tesciline geçerek operasyonlar yapması bekleniyor.

Fakat buradaki engel ise yeni şirketin kurulması için gerekli sürenin çok uzun olması. Bu sürecin normal prosedürlere göre 6-7 ay sürmesi planlanıyor fakat Turizm Bakanlığı ve SHGM’nin bu durum için insiyatif kullanması bekleniyor.

Rus tur operatörleri Dominik Cumhuriyeti'ne charter uçuş başlatıyor - Haberler | RTİB - Rus-Türk İşadamları Birliği

Yeni şirket süreci şayet olmaz ise tur şirketlerinin son çaresi ülkeye uçan havayolları ile anlaşması olacak. Örneğin A tur şirketinin B havayolu ile anlaşıp koltukların bir kısmı ile müşterisini taşımak. Bu nedenle yaz sezonu Türk şirketlerini Rusya’da daha fazla görebiliriz.

Corendon Airlines'den kış sezonunda 1 Euro+vergilerle uçak bileti haberi. Son Dakika EKONOMİ, TURİZM haber başlıkları ve gelişmeler

 

Hazırlayan: ‘Devrim KART’

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir