1. Anasayfa
 2. Haberler

5G, havacılığa olumsuz etki ediyor olabilir

5G, havacılığa olumsuz etki ediyor olabilir
0

Pilotlardan birine göre, bu yılın Ocak ayında Tennessee üzerinde aynı anda en az üç uçuşta “belirlenen irtifayı korumayı imkansız hale getiren” altimetre hataları yaşandı. Bir uçağın otopilotunu tamamen kaybettiği ve inişte itfaiye araçlarının kendisini bekler halde indiği belirtildi.

Şubat ayında New Orleans’taki Louis Armstrong Uluslararası Havalimanı’na yaklaşmakta olan bir yolcu uçağı 1000 feet’in altına inerken düzensiz şekilde alçak irtifa uyarılarıyla karşılaştı. Pilot daha sonra şunları yazdı: “Bu tür hatalı uyarı göstergeleri, düşük görüş mesafesi, buzlanma koşulları vb. gibi daha zorlu koşullarda son derece dikkat dağıtıcı olacaktır.”

Mart ayında Los Angeles Uluslararası Havalimanı’na otopilot yardımıyla iniş yapan bir uçak aniden, yerden sadece 100 feet yükseklikteyken agresif bir alçalmaya başladı. Pilot, “Uçağın kontrolünü ele aldım ve burnu kaldırdım ve indim,” diye rapor etti. “Otopilot tarafından yapılan çok endişe verici bir burun ezme idi. Diğer koşullarda bu bir kazaya neden olabilirdi.” diyerek açıklama yaptı.

Her üç olay da -ve pek çoğu bu yıl- pilotlar tarafından uçakların kalkış, iniş sırasında ve manialara çarpmaktan kaçınmak için kullandıkları altimetrelerindeki sorunlarla ilişkilendirildi. Bu altimetreler aynı zamanda kritik otopilot, otomatik gaz ve aletli iniş sistemlerini de beslemekte. NASA’nın Havacılık Güvenliği Raporlama Sistemi’ne (ASRS) yapılan raporların IEEE Spectrum tarafından analizine göre, benzer frekansları kullanan yüksek hızlı 5G kablosuz ağlarının bu yılın başlarında kullanıma sunulmasının ardından arızalı altimetre şikayetleri arttı.

ASRS, ABD merkezli havacılık personelinin güvenlik olaylarını ve endişelerini anonim olarak paylaşmalarını teşvik etmek amacıyla NASA tarafından tutulan halka açık bir veri tabanı görevi görüyor. Ocak ve Mayıs ayları arasında, normal bir yılda sadece birkaç tane görülebilecek olan hatalı veya arızalı radar altimetreleriyle ilgili 93 rapor bulunuyor. Sadece Ocak ayında, önceki beş yılın toplamından neredeyse iki kat daha fazla arızalı altimetre şikâyeti geldi.

[via IEEE Spectrum]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir