1. Anasayfa
 2. Boeing

10 yıl içinde yeni bir uçak beklemeyin – Boeing

10 yıl içinde yeni bir uçak beklemeyin – Boeing
0

Boeing CEO’su David Calhoun, Çarşamba günü şirketin 2022 Yatırımcı Konferansı sırasında, şirketin bu on yıl içinde yeni bir ticari uçak geliştirmeye başlayacağı fikrini açıkça ortadan kaldırdı. Herhangi bir temiz çevre programına mali kaynak ayırmadan önce mevcut platformlara göre %20 – 30 işletme maliyeti iyileştirmesi sağlayabilecek teknolojinin mevcudiyetini görmesi gerektiğini açıkladı. Calhoun, bunun yerine kalite standartlarına “sıkı uyum” sağlamaya ve 2025 veya 2026 yılına kadar nakit akışını yaklaşık 10 milyar dolara doğru “normalleştirmeye” odaklanılması gerektiğini vurguladı. 737 Max’in Mart 2019’da yere indirilmesinden bu yana şirketin karşı karşıya kaldığı riskler sonrası, bu konuyu gayet ulaşılabilir olarak görüyor.

“Bir ürün hattındaki boşluğu doldurmak istemiyorum. Kendisinden önce gelen uçakları kesinlikle ikame edecek şekilde farklılaşacak bir ürün inşa etmek istiyorum,” diyor Calhoun. “Bu, yerini aldığı uçaklardan en az yüzde 20, 25, belki de 30 daha iyi olmalı. Ve sizi bu cevaba ulaştırabilecek teknolojiler, konseptler ve bunları inşa etmenin altında yatan yollar var. Bunların hepsi zaman alır ve hepsinin kanıtlanması gerekiyor.”

Calhoun, yeni bir uçak modeli ortaya çıktığında bunun otonom olarak uçma kabiliyetine sahip olma olasılığını gündeme getirdi. “Bir sonraki ticari uçağın otonom olmasını düşünmek bizim için mantıksız değil” yorumunda bulundu. “İlk uçağın otonom olacağından emin değilim, ama otonom olabileceği kesin.”

CEO ayrıca Boeing’in geçtiğimiz ay iki koltuklu Cora’nın yerini alacak altıncı nesil pilotsuz eVTOL uçağını tanıtan Wisk’e yaptığı yatırıma da dikkat çekti. Gen 6 olarak bilinen altı koltuklu araç, FAA’nın önümüzdeki on yılın ortalarında ticari bir jette otonom kabiliyeti nasıl sertifikalandıracağına dair bir temel oluşturabilir. Calhoun, “Wisk ürününe yatırım yapma niyetindeyiz çünkü herkes için büyük bir değişim yaratmayacak küçük bir pazar var” dedi. “FAA’ya ticari hava sahasında otonominin nasıl sertifikalandırılacağı konusunda yol gösterecek” diye ekledi.

Bu arada Boeing’in öncelikli odak noktası Calhoun’un deyimiyle üretilebilirlik ve istikrarlı, öngörülebilir teslimat oranları olacak. Boeing Ticari Uçaklar CEO’su Stan Deal da Yatırımcı Konferansı’nda yaptığı konuşmada mühendislerin 737 Max gövdesinde tespit ettiği iki kalite kusurunun Eylül ayındaki 37 teslimatla karşılaştırıldığında Ekim ayındaki teslimatları 23’e düşürdüğünü bildirdi. Deal, şirketin bu yıl 375 uçak hedefini tutturmak için çalışıp, “hızlı” bir şekilde toparlanacağını söyledi. Deal, “Yıl sonunda teslimatlarımızı artırabiliriz ve toparlayacağız” dedi.

Boeing’in Calhoun’un çok istediği istikrarı yakaladığı varsayılırsa, 737 oranlarının 2025 veya 2026’ya kadar kademeli olarak ayda 31’den 50’ye ve uzun bir duraklamanın ardından Ağustos ayında teslimatları yeniden başlayan 787’lerin yaklaşık on yılın ortasına kadar 10’a çıkmasını bekliyor. O zamana kadar yılda toplam 800 uçağa, yani 2018’de teslim ettiği uçak sayısına ulaşmayı umuyor.

[via Aironline]

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir