SBK Holding Kurucu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz canlı yayın konuğumuz oldu.

SBK Holding Kurucu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz canlı yayın konuğumuz oldu.

SBK Holding Kurucu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz HavaSosyalMedya Özel Instagram yayınında Burak Özdemir’in canlı yayın konuğu oldu.
Özel jetleri ile gidiş ve dönüş uçuşlarında uygunluk durumuna göre Türk vatandaşlarını ücretsiz olarak taşıyan ve sürekli yaptığı yardımlarla tanınan Sezgin Baran Korkmaz gündeme dair ve Borajet’e dair soruları yanıtladı. Yayına yatından katılan Baran Korkmaz tüm soruları samimiyetle cevapladı. Satır başları.

* Genç ve dinamik 5000 kişilik ekibimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz.

* İnsanların malları çok kıymetli, paylaşmayı severiz ama ne yazık ki her zaman herkes paylaşım yapmıyor. Benim için uçak bir teneke yığını. Elimizde imkan varsa paylaşmamız lazım. İnsanların uçuşlar yasak olması sebebiyle uçamadığı için zorlandığını gördüm, grup çalışmalarımızda yer alan arkadaşlarımızın ulaşımını sağlarken uçaklarda yer olduğunu görünce dedim neden boş gitsin bunlar, ihtiyacı olanları uçuralım ve hayır duasını alalım. Kimse ne jetini ne uçağı ne başka bir şeyini öbür tarafa götüremeyecek. Bana uçaktan inen bir kişinin Allah razı olsun demesi yeterlidir.

* Borajet geldi bize, 10 tane uçağı var. Yıllık 150 milyon dolar ciro yapıyor. 2017 hedefi 250 milyon dolar ciro. Şirketin de 42 milyon dolar borcu var ve gayet ödenebilir bir borç. Bugüne kadar aldığım hiç bir şirket kapanmamıştır. Bu şirketi satan bir bilim adamı ve yanlış bir yatırım yapmış dedik ve Borajet’i satın aldık. Lisansın yenilenmesine 10 gün vardı ve bir denetim yapma şansı yok denmişti. 42 milyon dolar resmi borcu vardı ve ayrıca karşı taraf bize eğer herhangi bir sorun çıkarsa olası tüm farkları ödeyeceğiz dedi. Ardından işe başladık. Biz çalışanların maaşlarını ve harcırahlarının hepsini ödedik. İşe başladık ancak bize hacizler gelmeye başladı. Sorduk nedenini, finans departmanı da önceden gelen faturaları işlemediklerini çünkü çok borç olduğunu ve işlerlerse şirketin iflasa gideceği için beklettiklerini söyledi. Bizde hadi sahibine ulaşım bu borçların dedik ama sahibi şirketi sattığı günden beri kayıp. Ne yapabiliriz dedik? 10-15 milyon dolarlık bir borç ise tamam kabul edelim ödeyelim gitsin dedik ama bir baktık meğerse borç 100 milyon dolar. Dava açtık, şirketin 2015 yılında teknik olarak iflas ettiğini söyledik ve davanın bitmesini bekliyoruz. Sonuç ne olursa olsun, ben Borajet’in çalışanlarının tazminatlarını vereceğim. Herkes bana kızdı, ama benlik bir durum değildi. Bu süreçte neden vermedim? Çünkü biz kalkıp bunu ödersek, bu süren davada ben suçluyum gibi bir durum çıkacak ortaya, onun için bekliyoruz. Ben buradan söylüyorum, toplam 4 milyon dolarlık bir tazminat var, bu süreçte bana güvenen ve davanın bitmesini bekleyen herkesin tazminatını ben ödeyeceğim.

* Bana bazen neden jet ile ücretsiz taşıma olayını reklam gibi yapıyorsunuz diye yazıyorlar, benim bunları paylaşma sebebim tamamen jeti olan insanların görüp bunun yapılabileceğini görmesi ve yapması. Benimki sadece bir kıvılcım iyiliklerin çoğalması için.

* Havacılık sektörü gerçekten zor, bize göre değil. Borajet’in iflas sonrası kapanmasının ardından, daha önce satışı yapılan 12.000 kişinin biletini iade ettik veya Türk Hava Yolları ile uçmalarını sağladık. Türk Hava Yolları’na 4.5 milyon dolar para ödedik bu uçuşlar için. Hangi batan havayolu şirketi bunu yapar? Sosyal medyada bize olumsuz yorum yapanlar oldu, üzücü bunlar.

* Turizm için çok kötü bir sezon geçiyor, bu yılı unuttuk ve önümüzdeki sezona dair hazırlık yapıyoruz.

Post a Comment