Türk Hava Yolları’nın Özel Boyamalı Uçakları

Her havayolu şirketi milli değerlerini ya da herhangi bir markanın reklamını yapmak için uçaklarını değişik şekillerde ve renklerde, reklamını yaptıkları markaların renklerine, sponsoru oldukları herhangi bir şirketin ya da spor takımının renklerine boyuyor.

HavaSosyalMedya ekibi olarak şirketin geçmişte ve günümüzde kullandığı bazı özel boyamalı uçaklarını sizler için derledik.

Johannes Kinghardt/Airliners.net
 • Türk Hava Yolları TC-JII tipi A340-300 tipi uçağını 2002 Dünya Kupası için özel olarak boyamıştı.A Milli Takımı da bu uçak ile Güney Kore’ye uçmuştu.

Okke Behm/Planespotters.net
 • Türk Hava Yolları’nın 2012 yılındaki sloganı ”Globally Yours” TC-JHL tescilli B737-800 tipi uçağa giydirildi.
A.Eck./Planespotters.net
 • Türk Hava Yolları, Euroleague Basketball ile 5 yılı opsiyonlu olmak üzere 10 yıllık isim hakkı sponsorluğu anlaşması imzalamıştı. Şirket TC-JRO tescilli uçağını Euroleague boyaması ile giydirdi.
Fabian Zimmerli/Planespotters.net
 • Türk Hava Yolları, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası kapsamında Basketbol Milli Takımı’na destek amacıyla TC-JHF tescilli uçağa basketbolcularımızın fotoğrafının olduğu boyamayı giydirdi.
Luis Vaz/Planespotters.net
 • THY ile Barcelona arasında 2010 yılında 3 yıllık bir anlaşma yapılmıştı. Şirket anlaşma gereğince iki uçağını Barcelona renkleri ile giydirdi. Boyanan uçaklar arasında bir de B737 tipi uçak vardı.
Wong Chi Lam/Planespotters.net
 • THY ile Manchester United Futbol Kulübü arasında, 3.5 yıllık anlaşma 2010 yılında yapılmıştı. THY anlaşma gereği bir B737 ve bir B777 uçağını Manchester United boyaması ile kapladı.

Wong Chi Lam/Planespotters.net
 • Türk Hava Yolları 2015 yılında Amerika kıtasındaki 11. uçuş noktası San Francisco’ya seferlere başlamıştı. Bu uçuş için TC-JJU tescilli B777-300 tipi uçağa San Francisco temalı bir kaplama yapıldı.
Christian Jilg/Planespotters.net
 • THY, Türk-Japon dostluk ilişkilerinin 125. Yılında uçağının ismini ‘Kushimoto’ koyarak jestte bulundu.Ayrıca uçağı da ”Retro” olarak tabir edilen geçmişte kullanılan bir boyama ile kapladı.
Oliver Putwell/Planespotters.net
 • Türk Hava Yolları 2016 yılında Paris’te düzenlenen Euro 2016’nın remi sponsoru olmuştu. Şirket TC-JOH tescilli A330 tipi uçağını bu turnuvaya özel olarak giydirmişti.
Cgris Jilli/Planespotters.net
 • Şirket 2015 yılında TC-JRG tescilli A321 tipi uçağını ”Potansiyeli Keşfet” temalı Türk motiflerinin olduğu bir boyama ile kapladı.
Türkay Öksüz/Planespotters.net
 • THY, 2018 yılında LEGO ile bir anlaşmaya imza attı.Şirketin yeni emniyet videosu LEGO temalı olurken TC-JSU tescilli A321 tipi uçağa LEGO’nun sevilen karakterlerinin olduğu bir kaplama yapıldı.
Ryser Urs/Planespotters.net
 • 2018 yılının ”Truva Yılı” ilan edilmesinin ardından Türk Hava Yolları tanıtım için bir A330 ile bir A321 tipi uçağını Truva Atı’nın yer aldığı bir boyama ile boyadı.
Tommy01/Planespotters.net
 • THY ile Alman futbol kulübü Borussia Dortmund arasında 2013 yılında 3 yıllık bir sözleşme imzalandı.Şirket bir B737 tipi uçağını kulübün logosu ile kapladı.Daha sonra aynı boyama A321 tipi uçakta da uygulandı.
Andreas Fietz/Planespotters.net
 • Türk Hava Yolları A330 tipi uçağının gövdesine “Invest in Turkey” (Türkiye’ye yatırım yapın) yazdırarak, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’na (TYDTA) destek verdi.
Gethard.zant/Planespotters.net
 • THY’nin, Şubat 2016’da teslim aldığı TC-LNC tescilli A330 tipi uçağı şirketin 300. uçağı olarak tarihe geçti. Şirket bu uçağın ön tarafına 300. uçak olduğunu belirten bir kaplama yaptı.
Nate Moeller/Planespotters.net
 • 2016 yılında THY,Batman v Superman: Adaletin Şafağı”na resmi sponsor oldu. Warner Bros Pictures ile gerçekleştirdiği bu işbirliği için Türk Hava Yolları filosundan bir Boeing 777-300 ER tipi uçağını da film temalı olarak boyayarak giydirdi. Uçağın her iki tarafında eskitme yöntemiyle Batman ve Superman’in logoları yer aldı.
CGN Spotter/Planespotters.net
 • 2013 yılında THY, 2020 İstanbul Olimpiyat Oyunları Adaylığı’nın tanıtımı dolayısıyla bir A330 tipi uçağına ”İSTANBUL 2020” yazılı kaplama uyguladı.
Elias Hadjari/Planespotters.net
 • Türk Hava Yolları, yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle, bir uçağına özel dış tasarım uyguladı.Airbus A321 tipi uçağa yapılan boyamada İslam dünyasından semboller kullanıldı ve İngilizce ‘iyi bayramlar’ anlamına gelen ”Eid Mubarek” yazıldı.
Gethard.zant/Planespotters.net
 • THY’nin ,Kasım 2012’de teslim aldığı B737-900 tipi uçağı şirketin 200. uçağı olarak tarihe geçti.Şirket bu uçağa 200. uçak olduğunu belirten bir kaplama yaptı.
Carlos Seabra/Planespotters.net
 • A Milli Takımı için Euro 2016 turnuvası öncesi TC-JYP tescilli B737-900 tipi uçağa futbolcuların fotoğraflarının yer aldığı bir kaplama yapıldı.Takımın Fransa yolculuğu bu uçak ile gerçekleşti.

Özellikle uçak fotoğrafçılarının dikkatini çeken ve havalimanında gözleri üstüne toplayan bu kaplamaların artması dileğiyle…

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir