Spotting Nedir ?

Uçak Fotoğrafçılığı – Spotting nedir ne değildir?

‘Uçak Fotoğrafçılığı’ ya da ‘Uçak Gözlemciliği’, uçak, planör, helikopter, balon, microlight ve bunun gibi bütün hava araçlarını takip etmek, gözlemlemek ve fotoğraflarını çekmektir.

Uçak Fotoğrafçılığının Gelişimi
Havacılık meraklıları uçaklar icat edildiğinden beri uçakları takip ediyor olabilir. Ancak, uçak fotoğrafçılığı 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren bir hobi olarak kabul edilmiştir.

Teknoloji ve kaynakların gelişmesi bu hobinin önemli ölçüde ilerlemesini sağladı. DSLR fotoğraf makineleri, telsiz sistemleri ve internet siteleri insanların bu hobiyi daha konforlu ve kaliteli biçimde yapmasına yardımcı olmaktadır. Örneğin; flighradar24.com, flightaware.com gibi siteler uçak fotoğrafçılarının uçakları anlık takip etmesine olanak sağlamaktadır. Bunun dışında airliners.net, jetphotos.net gibi internet siteleri dünyanın her yerindeki uçak fotoğrafçılarının fotoğraflarını yayınlayarak hobiyi bir adım öteye taşımıştır.

Uçakları gözlemleyenler bir uçağı bir çok farklı özelliği ile ayırt edebilir. Örneğin motorun konumu, kanadın şekli, burun veya kuyruk yapısı gibi ayırt edici özellikler başlıca gözlemlenen kısımlardır. Bütün bu özellikleri gözlemleyen tecrübeli bir uçak fotoğrafçısı uçak modelini saniyeler içinde anlayabilir.

Türkiye’de Uçak Fotoğrafçılığı
Türkiye’de uçak fotoğrafçılığının başlangıcı 21. yüzyılın ilk yıllarına dayanır. Bu tarihler öncesinde çekilen fotoğrafların bir çoğu sadece uçak merakından kaynaklanan belli bir disiplin çerçevesinde çekilmemiş fotoğraflardır. Ancak 2010 yılından sonra yavaş yavaş hobi yayılmaya başlamış ve çeşitli fotoğrafçı grupları ortaya çıkmıştır. Türkiye’de bilinen yalnızca birkaç profesyonel ve aktif uçak fotoğrafçılığı grubu vardır. Bunlar, “Bosphorus Spotting Team”, “Spottr” ve “Anatolia Aviation Spotters” gruplarıdır. Toplam aktif uçak fotoğrafçısı sayısı ise otuzun altındadır. Bu sayının azlığı ve ülkede hobi kültürünün tam anlamıyla yerleşmemiş olması uçak fotoğrafçılarını zor durumda bırakan başlıca sebeplerdir. Türkiye’de henüz bir yasal zemine oturtulmamış olan uçak fotoğrafçılığı yalnızca bir kaç noktada rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Bunlardan en bilindik olanı Atatürk Havalimanı çevresindeki sahil şeridi ve Flyinn Alışveriş Merkezi’nin balkonudur.

[foto : Kokpit Aero]
Bu noktalara yılda yaklaşık binden fazla yabancı uçak fotoğrafçısı gelmektedir. Bir diğer önemli merkez ise Antalya Havalimanı’dır. Yaz sezonunda milyonlarca turistin akın ettiği şehre özellikle Kuzey Avrupa, Batı Avrupa, Baltık Ülkeleri ve Rusya’dan çok çeşitli uçaklar gelmektedir. Bu da Antalya’yı uçak fotoğrafçıları açısından bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Etrafı köylerle çevrilidir ve bu köylerdeki insanlar yavaş yavaş uçak fotoğrafçılarına aşina hale gelmişlerdir.

Gözlem Çeşitleri
Bazı gözlemciler sadece gözlem yapıp kayıt tutarken bir çoğu da hem gözlem yapıp hem de uçakların fotoğraflarını çekmektedir. Kimileri sadece askerî uçakları, iş jetlerini, helikopterleri veya ticari hava yolu uçaklarını ayrı ayrı gözlemlemeyi tercih ederken kimisi de her türlü hava aracını ayıt etmeden takip etmektedir. Öyle ki bir çok uçak fotoğrafçısı farklı uçaklar görmek için binlerce kilometre seyahat eder. Bu takibi yaparken hava araçlarının tescil kodlarını, teslimat tarihlerini, farklı boyamalarını, logolarını vs. göz önünde bulundurur. Bunun yanı sıra 11.000 metre yüksekten geçen uçakları teleskop lensler ve bazı yakınlaştırma geliştirici ekipmanlar ile fotoğraflayan gözlemciler de mevcuttur. Bu tip gözlem genelde Polonya’da sıkça görülmektedir.

Hava Gösterileri
Dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen hava gösterileri, uçak fotoğrafçılarının merakla takip ettiği etkinliklerdir. Bazıları halka kapalı bazıları halka açık düzenlenir. Yeni üretilen uçakların sergilenmesi, farklı akrobasi uçuşları gibi etkinlikler içerir.

Yasal Problemler
Dünyanın bir çok bölgesinde uçak fotoğrafçılığı yasal bir zemine oturtulmuş değildir. Ancak hızla yayılan bu tutku, meraklıların çoğalması ve yayılmasıyla birlikte daha da bilinir hale gelmiştir. Öyle ki Avrupa’nın bir çok havalimanında uçak fotoğrafçılarına ayrılmış çekim noktaları ve seyir terasları mevcuttur.

[via Mustafa Sandıkçı]

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir