Neden B777’lerde winglet yok ?

Neden Boeing 777’lerde winglet(kıvrık kanat ucu) yok?

Dört tip uçakta raked kanat uçları vardır: B767-400, B777, B747-800 ve B787. Bu dört uçağın ortak noktası ise, hepsinin uzun menzilli olması (6500 NM= 12000 km ve üzeri)

 

Raked kanat uçları, uzun menzilli uçaklarda daha fazla tasarruf saglar. Winglet gibi bazı kanat uçları ise tırmanışta daha çok tasarrufludur

. Wingletler drag kuvvetini (sürükleme kuvveti,uçağı geri çeken kuvvetler bütünü) azaltırlar, ama aslında bir miktar da lift (uçağın yükselmesini sağlayan kuvvet) sağlarlar. Bu ise ancak uçağın yer ile belli bir açıda (ki buna angle of attack deniliyor) bulunduğu zaman olur; mesela yükselişte. Wingletlerin yakıt tasarrufu sağlaması düz uçuştan daha çok tırmanış ve alçalma esnasında elde ediliyor

.

Raked kanat uçları ise lift kuvveti (uçağın yukarı yönlü hareketini sağlayan kuvvetler) sağlamazlar. Drag kuvvetini (uçağı geri çeken sürükleme kuvveti) azaltırlar. Bunun sebebi bu kanat uçlarının vortexleri (girdapları) kanattan ve gövdeden dışarıya doğru oluşturması. Uçağın hangi açıda (bahsetmiştik, angle of attack) olduğuna bağlı değildir, düz uçuşta bile yakıt tasarrufu sağlarlar. Yani wingletler iniş-kalkışın çok uygulandığı daha kısa menzilli uçaklarda, raked kanatlar ise düz uçuşun uzun sürdüğü uzun menzilli uçaklarda daha mantıklıdır. B777 raked kanat uçlarıyla wingletin extra ağırlığı olmadan neredeyse aynı avantajları sağlayabiliyor.

Özetle; hem wingletler, hem raked kanat uçları drag (sürükleme) kuvvetini azaltırlar ve uçağın menzilini arttırırlar. Ama bunu farklı yollarla yaparlar.

Uçağın amacına göre de uygun olan kullanılır.

Yazı : Nurdan Idiz Hermle

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir