Dünyada Havaalanı Olmayan 5 Ülke

Dünya üzerinde ülkeler coğrafi ve iklim koşulları gereği küçüklü büyüklü havaalanlarına sahiptir.Bahsedeceğimiz ülkelerin hepsi Avrupa üzerinde yer alıyor.
Bulundukları şartlar gereği bir uçağın inmesine imkan tanımayan bu ülkeleri aşağıda okuyabilirsiniz.


Andorra

En yakın havalimanı 12 km uzakta, İspanya La Seu d’Urgell Havalimanı.Diğer havalimanları ise Lledia-Alguaire , Barselona El-Prat ve Girona – Costa Brava Havalimanı’dır.
Ayrıca ülkede 3 adet heliport mevcut.Ülkedeki nüfus ve arazi alanı sebebiyle ülkede havalimanı yer almıyor.Ülke, İspanya ve Fransa arasında 77 bin nüfusuyla yaşamına devam ediyor.

 

Lihtenştayn
Lihtenştayn’da havaalanı yer almıyor.Ülkenin güneyinde yer alan Balzers kasabasında bir heliport yer alıyor.En yakın uluslararası havaalanı, İsviçre’deki St. Gallen-Altenrhein Havalimanı’dır.En yakın ana meydan olan Zürih Havalimanı’na demiryolu ile ulaşım sağlanıyor.

Monako

Monako’da havaalanı bulunmuyor ancak Monvie’nin Fontvieille bölgesinde bulunan Monako Heliport’u mevcut.En yakın havaalanı Fransa’daki Nice Côte d’Azur Havaalanı’dır.Monako Prensliği, 38 bin 500 nüfusa sahip.

 

San Marino

San Marino’nun bir havaalanı yok fakat Borgo Maggiore’de bir helikopter pisti ve 680 metrelik (2,230 metrelik) bir çim pisti ile Torraccia’da küçük bir hava alanı var. En yakın havaalanı İtalya’daki Rimini Federico Fellini Havalimanı’dır

 

.

Vatikan
Vatikan’ın bir havalimanı yok, ancak batıdaki Vatikan Şehri Heliport’u var, bu da üst düzey yönetici ve bürokratları ziyaret etmek için kullanılıyor.0.44 km2 arazi alanına bir havalimanı maalesef sığmıyor.İtalya’ya en yakın havaalanı Roma Ciampino Havaalanı’dır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir